Choroby ogórków - przegląd, objawy, zwalczanie i ochrona

Choroba ogórka Mączniak rzekomy ogórka

Wiele chorób może porażać ogórki. Do najniebezpieczniejszych należą mączniak rzekomy dyniowatych oraz bakteryjna kanciasta plamistość ogórka. Inne choroby powodują mniejsze straty, jednak nie należy ich lekceważyć.

Mączniak rzekomy dyniowatych

Choroba wywoływana przez grzyb Pseudoperonospora cubensis. Objawia się oliwkowo-żółtawymi plamami ograniczonymi nerwami na wierzchniej stronie liścia. Plamy brązowieją i zasychają. Na spodzie liścia widnieje stalowoszary nalot. Po porażeniu liście stopniowo zasychają. Objawy różnią się w zależności od odmiany. Rozwojowi mączniaka sprzyja suche i ciepłe powietrze. Takie warunki w Polsce pojawiają się latem pod koniec czerwca i na początku lipca. Choroba powoduje znaczne obniżenie jakości i ilości plonu.

Ochrona

Zaleca się uprawę odmian ogórka tolerancyjnych na mączniaka rzekomego dyniowatych (Aladyn F1, Atlas F1, Izyd F1 czy Parys F1). Do zwalczenia stosuje się fungicydy, np. Acrobat MZ 69 WG w dawce 2–3 kg/ha, Dove 500 SC 2l/ha, Miedzian 50 WP lub Miedzian 50 WG 2,5–3 kg/ha, Planet 72 WP 2,5 kg/ha, Rywal 72 WP 2,5 kg/ha zgodnie z „Programem ochrony roślin warzywnych 2014”. Opryski rozpoczyna się pod koniec czerwca i stosuje co 7–10 dni lub po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Odmiany tolerancyjne opryskuje się rzadziej, co 10–14 dni, ze zmniejszoną ok. dwukrotnie dawką.

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka

Powszechna i groźna choroba w uprawie polowej wywoływana przez bakterię Pseudomonas lachrymans, która zimuje w nasionach i resztkach porażonych roślin. W czasie wegetacji roślin przenoszona przez deszcz, owady zapylające oraz mechanicznie na narzędziach. Poraża głównie rośliny w młodym stadium rozwojowym. Na liściach siewek pojawiają się jasne, oliwkowożółte, kanciaste plamki, które mogą się zlewać. Przy dużych opadach deszczu i wysokiej wilgotności na miejscu plam pojawiają się mętne krople cieczy. W przypadku suchej pogody owa ciecz wysycha, z czasem plamy wykruszają się, a w ich miejscu powstają dziury. Siewki mogą być zahamowane we wzroście w przypadku słabego nasilenia choroby, przy silnym mogą natomiast zamierać. Porażenie we wczesnej fazie rozwoju ogórków skutkuje brakiem owocowania, w późniejszej natomiast zmniejszeniem plonu i obniżeniem jego jakości. Bakteryjną kanciastą plamistość ogórka łatwo pomylić z mączniakiem rzekomym ze względu na podobny okres pojawu objawów obu chorób.

Ochrona

Należy unikać uprawy ogórka na tym samym miejscu. Zaleca się uprawę gorczycy jako przedplonu. Stosuje się opryski, wyłącznie w przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, środkami miedziowymi 2–3 razy od pojawienia się 2–3 liści do owocowania, np. Champion 50 WP w dawce 2,5–3 kg/ha, Curzate Cu 49,5 WP 2,5 kg/ha, Mag 50 Wp 2,5 kg/ha, Miedzian 50 WP lub Miedzian 50 WG 2,5-3 kg/ha. Zbiór roślin należy prowadzić po obeschnięciu rosy.

Mączniak prawdziwy ogórka

Występuje zwykle w małym nasileniu na ogórkach szklarniowych i w uprawie polowej. Wywoływany przez grzyb Erysiphe cichoracearum. Objawy pojawiają się pod koniec okresu wegetacyjnego. Na obu stronach liścia, ogonkach liściowych i na końcach pędów obserwuje się biały, mączysty nalot. Z czasem rozrasta się on na całą powierzchnię liścia. Silnie porażone części roślin żółkną i zamierają.

Ochrona

Większość odmian ogórka gruntowego jest odporna na mączniaka prawdziwego. Rzadko stosuje się chemiczne zwalczanie. Oprysk podczas deszczowej pogody co 7–10 dni po pojawieniu się pierwszych objawów. Stosuje się te same środki polecane do zwalczania mączniaka rzekomego. Można również użyć preparatu Flowbrix 380 SC w dawce 1,5–1,8 l/ha.

czytaj dalej...

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki