Siew ogórków gruntowych - technika i termin

Siew ogórków Wysiew ogórków

Żeby zbierać, trzeba siać – nie ulega wątpliwości. Ogórek to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w naszym kraju, gdyż cieszy się dużym powodzeniem – zarówno świeży, jak i w ukochanej przez Polaków wersji kiszonej lub konserwowej. Świetnie nadaje się jako dodatek do sałatek i na popularną podczas niedzielnych obiadów mizerię. Zapotrzebowanie na uprawę towarową jest duże, ale jak siać, by móc cieszyć się świeżymi ogórkami z własnego ogródka?

Wymagania

Nic nie stoi na przeszkodzie, by – z mniejszym czy większym powodzeniem – uprawiać ogórki na terenie całego kraju, jednak ich wymagania wcale nie są tak małe. Do prawidłowego wzrostu i owocowania ogórek potrzebuje temperatury 20-25 stopni Celsjusza, dużej ilości wody, ale jednocześnie nie nadmiernej wilgoci, która przyczyna się do rozwoju chorób oraz zacienionych stanowisk i gleb bogatych w próchnicę, najlepiej czarnoziemów.

Najpopularniejszą metodą uprawy ogórków jest siew bezpośrednio do gruntu, na który możemy sobie pozwolić w sytuacji dysponowania odpowiednią glebą – w zbyt wilgotnej i o zbyt niskiej temperaturze, nasiona nie wykiełkują, a najpewniej zgniją. Gleba ciepła i umiarkowanie wilgotna sprawdzi się idealnie.

Kiedy siać ogórki?

Termin zależy od rejonu kraju i jest związany z temperaturą – powietrza i nagrzewającej się gleby. Ciepło tej ostatniej powinno wynosić ok. 15 stopni Celsjusza na 5-centymetrowej głębokości. Jeśli zaś chodzi o ogólną, optymalną dla kiełkowania temperaturę, to powinna oscylować w granicach od 15 do 18 stopni Celsjusza.

W praktyce, termin siewu przypada w maju – po pierwszej dekadzie w cieplejszych rejonach naszego kraju, czyli w jego środkowo-południowej części oraz po drugiej dekadzie w przypadku północnej części.

Siew wprost do gruntu

Proces ten trzeba rozpocząć od odpowiedniego przygotowania gruntu. W tym celu, w miejscu przygotowanym pod uprawę, wykopujemy dołki o średnicy i głębokości ok. 30-35cm, oddalone o ok. 80 cm od siebie. Ich liczba jest zależna od wielkości plantacji. Na przygotowanie rocznych zapasów wystarczy już ok. 10 roślin.

Dno każdego z dołków wykładamy obornikiem i przysypujemy ziemią. W tak przygotowaną glebę wysiewamy nasiona ogórka w liczbie od 3 do 5 na każdy dołek. Następnie przysypujemy je przesianą ziemią, ugniatamy i obficie podlewamy konewką z sitkiem.

Nieco inna jest technika uprawy w przypadku ogórków o odmianach sałatkowych. Sam wysiew jest niemal taki sam, jednak przed nim musimy przygotować konstrukcję, po której ogórki będą mogły się piąć. Wysokość rusztowania powinna wynosić 1,5m i pomiędzy słupkami tej wysokości, rozpościeramy plastikową siatkę ogrodniczą o dość dużych oczkach, wielkości 10cm.

W tym przypadku, w porównaniu z siewem ogórków gruntowych, mniejsza jest odległość między dołkami – ok. 50cm i płytsze są same dołki – maksymalnie 20cm. Dalsze czynności związane z siewem są takie same. Młode ogórki przywiązujemy do siatki, by nadać im kierunek pięcia.

Certyfikowane nasiona ogórków kupisz tutaj

Bibliografia:

Balcerzak J., Legańska Z., "Warzywnictwo, podręcznik dla uczniów techników i policealnych szkół ogrodniczych", Warszawa 2000 r., s. 181-184

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R., Gapiński M., "Warzywnictwo", PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 97-98

Gajc-Wolska J., Przybył J., "Warzywa dyniowate", wyd. Działkowiec, Warszawa 2005 r., s. 19

Meudec G., Le Page R., "ABC warzywnictwa, krok po kroku", wyd. Delta, Warszawa 2010 r., s. 116

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki