Uprawa ogórków szklarniowych - najważniejsze zagadnienia

Uprawa ogórka szklarniowego Uprawa ogórków szklarniowych

Efektywna uprawa ogórka szklarniowego nie jest zadaniem bardzo trudnym, pod warunkiem właściwego spełnienia najważniejszych wymagań tego warzywa. Poniżej przedstawiamy warunki w jakich powinny być uprawiane ogórki szklarniowe, aby móc cieszyć się obfitym plonem.

Wymagania środowiskowe i nawozowe

Temperatura powietrza

Temperatura podczas kiełkowania powinna wynosić 26–28°C. W pomieszczeniu należy utrzymywać 18–35°C, dostosowując to do pory dnia i pogody. W dni pochmurne oraz w nocy może być o 4–6°C chłodniej niż w dni słoneczne. Najodpowiedniejszą temperaturą w dzień jest 22–25°C, która do 2 m wysokości rośliny powinna być stała.

Temperatura podłoża

Podłoże powinno mieć 22–25°C. Niebezpieczna dla rozwoju ogórków jest temperatura poniżej 16°C i powyżej 35°C. Najlepsza do podlewania jest woda letnia, a w okresie lata chłodniejsza, 14°C.

Światło

Ogórki lubią rozproszone światło o natężeniu 10–15 tys. luksów.

Woda

Wilgotność względna powietrza powinna wynosić w słoneczne dni 80–90%, w pochmurne 65–70%, od posadzenia na miejscu stałym do kwitnienia 50–60%, po pojawieniu się kwiatów 70%, a w pełni kwitnienia i owocowania 80–85% pełnej pojemności wodnej.

Dwutlenek węgla

Podczas produkcji rozsady stosuje się wzbogacanie CO2 do poziomu 500 ppm, po posadzeniu 500–600 ppm, a w okresie owocowania 700–800 ppm. Nie powinno ono spadać poniżej 350 ppm.

Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe

Do produkcji 1 kg owoców ogórek potrzebuje 1,5–2,5 g N, 0,4–0,7 g P, 2,7–5,5 g K. Aby dobrać dawki nawożenia, należy starannie przeprowadzić analizę podłoża lub pożywki.

Termin upraw

Uprawę rozpoczyna się w połowie lub pod koniec stycznia. Prowadzi się ją zazwyczaj w dwóch cyklach: wiosennym od stycznia do czerwca/lipca i jesiennym od połowy lipca/połowy sierpnia do końca listopada/połowy grudnia.

Produkcja rozsady

Do wysiania ogórków stosuje się żyzną ziemię inspektową lub substrat torfowy. Najczęściej wysiewa się je do doniczek o średnicy 8–10 cm. Rozsada winna mieć wysokość 20–30 cm, a średnicę bryły korzeniowej 8–12 cm. Powinna być młoda z roślinami do 6 liści. Można prowadzić podkiełkowanie na wilgotnej bibule w temp. 26–28°C przez dobę. Po tej przyspieszającej kiełkowanie metodzie nasiona wykłada się do doniczek wypełnionych do połowy podłożem i pokrywa cienką warstwą piasku. Po wyrośnięciu siewek ponad krawędź pojemniki wypełnienia się całkowicie tym samym podłożem. Rozsadę doświetla się przez 6–8 h/dobę. Cykl produkcji trwa od 30 do 45 dni. Często stosuje się uprawę z rozsady szczepionej na dyni figolistnej.

Metody upraw

Stosuje się różne metody upraw ogórka: na balotach słomy, na wałach obornika, w pierścieniach, w gruncie, w podłożach mineralnych.

Odmiany

Wszystkie odmiany są heterozyjne. Rozróżnia się je ze względu na wielkość owoców: krótkoowocowe (do 25 cm), średnioowocowe (25–30 cm) i długoowocowe (ponad 30 cm).

Zabiegi pielęgnacyjne

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należą nawożenie pogłówne, podwiązywanie roślin sznurkami, regulowanie temperatury podłoża i powietrza, cięcie, ogławianie i uszczykiwanie zawiązków kwiatów.

czytaj dalej...

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki