Kiedy siać i sadzić ogórki w polu i pod osłonami? Oto nasze rady

Sadzonki ogórków Rozsada ogórków

Decydując się na uprawę ogórka, pamiętajmy o wybraniu odpowiedniego terminu siewu i sadzenia, co uzależnione jest od panujących w danym roku warunków pogodowych (uprawa polowa) lub naszych możliwości (uprawa pod osłonami). W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy siać ogórki oraz kiedy sadzić rozsadę ogórków do gruntu.

Wymagania glebowe

Od lat w wielu ogródkach widzimy przyzwoicie rosnące ogórki i mogłoby się wydawać, że ten gatunek jest łatwy w uprawie i nie ma większych wymagań uprawowych. Nic bardziej mylnego, jest to ciepłolubna i wymagająca roślina. Dobrze rośnie na glebie średnio zwięzłej, przepuszczalnej, próchnicznej, zasobnej w składniki pokarmowe i łatwo nagrzewającej się, o odczynie obojętnym do zasadowego (pH 6,5–7,0). Do jego uprawy polecane są mady (o uregulowanych wodnych stosunkach), lessy, czarne ziemie, czarnoziemy oraz gleby piaszczysto gliniaste. Warto zapamiętać, że ogórek bardzo kiepsko będzie rósł zarówno na glebach bardzo lekkich, jak i podmokłych i ciężkich.

Wybierając uprawę pod osłonami, pomyślmy o sposobie produkcji ogórka, możemy go uprawiać na belach słomy, w pierścieniach, na wełnie mineralnej, w gruncie czy w doniczkach. Integralną częścią jego uprawy jest produkcja rozsady, należy jednak pamiętać o tym, że nie lubi pikowania.

Uprawa w polu

Uprawa z siewu bezpośrednio do gruntu

Jest to najpopularniejszy sposób uprawy, lecz ze względu na warunki klimatycznie niepolecany we wszystkich częściach naszego kraju. Nasiona zwykle wysiewamy w okresie od 10 do 15 maja, zależnie od panującej pogody, choć ze względu na ciepłolubność ogórka najlepiej wykonywać siew po tzw. zimnych ogrodnikach, kiedy minie niebezpieczeństwo przemarznięcia roślin, czyli po 15 maja. Jeśli chcemy przedłużyć zbiory, należy wysiewać nasiona systematycznie w kilku terminach do połowy czerwca, jednak powinniśmy spodziewać się mniejszego plonu z późniejszego siewu.

Produkcja rozsady

Rozsadę możemy produkować w szklarni, inspekcie, tunelu foliowym, najlepszym sposobem jest wysiewanie nasion od razu do donic, gdyż ogórek źle znosi pikowanie. Siew przypada na drugą połowę kwietnia, zaś sadzenie do gruntu na 15–20 maja (po zimnej Zośce). Pamiętajmy, aby rośliny sadzić w dni pochmurne, po deszczu lub po południu, w dni słoneczne.

Uprawa pod osłonami

Produkcję ogórka pod osłonami możemy prowadzić w dwóch terminach – wiosennym i jesiennym. Miejmy na uwadze, że uprawa nie obejdzie się bez produkcji rozsady.

Uprawa wiosenna

Uprawę ogórka w szklarni rozpoczynamy od wysiewu nasion w terminie styczeń – luty, choć warto wiedzieć, że zbyt wczesny wysiew jest mało opłacalny, dlatego najlepiej siew wykonać od końca stycznia. Rośliny sadzimy na przełomie lutego i marca.

Z kolei w tunelach ogrzewanych materiał siewny wysiewamy od połowy lutego do początku marca, a rośliny sadzimy od połowy do końca marca. W tunelu nieogrzewanym siew przypada na koniec kwietnia, a sadzenie na koniec maja.

Uprawa jesienna

Jest to rzadziej wybierany termin uprawy ogórka. Prowadząc jego produkcję w szklarni, nasiona wysiewamy pod koniec lipca, a wyrośnięte rośliny sadzimy do 10 sierpnia. W tunelu bardzo rzadko prowadzi się uprawę jesienną.

Certyfikowane nasiona ogórków kupisz tutaj

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Giza M., „Produkujemy rozsadę. Część II” [w:] „Działkowiec”, nr 3/2006 r., s. 48.

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 383–385.

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 181–184; 486–489.

Pudelski T. (red.), „Uprawa warzyw pod osłonami”, PWRiL, Warszawa 2002 r., s. 189–197.

Wadas W., Dziugieł T., „Uprawa ogórka w polu” [w:] „Wiadomości Rolnicze”, nr 4/2014 r., s. 10.

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Komentarzy (1)

  1. Teresa

    Czy mogę już wysiać ogórki, które chce na razie trzymać w mieszkaniu, a potem do gruntu? Czy poczekać do tej połowy kwietnia?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki