Ogórek Tessa F1 – pełna zalet mieszańcowa odmiana sałatkowa

Ogórek Tessa F1 należy do grupy mieszańcowych odmian sałatkowych. Jest wysoce odporny na choroby, rośnie silnie i rodzi obfity plon wyśmienitej jakości. Wszystkie te zalety zawdzięcza swojej heterozyjności, dlatego warto zainteresować się jego uprawą.

Opis

Odmianę tę określamy jako wczesną. Charakteryzuje się silnym wigorem, jeśli chodzi o wzrastanie. Szybko też wydaje prawdziwie dorodne owoce, które osiągają średnio od 18 do 22 cm długości. Co ciekawe, ich miąższ jest bardzo gruby i soczysty, podczas gdy komora nasienna okazuje się niewielka. Owoce są niezwykle łagodne w smaku, a do tego – zupełnie pozbawione goryczy. Warto też wspomnieć o ich gładkiej i błyszczącej ciemnozielonej skórce, pozbawionej brodawek. Między innymi dzięki temu jest ona na tyle delikatna i smaczna, że nie trzeba jej obierać.

Uprawa

Jeśli chcemy mieć pewność, że plon będzie okazały i osiągnie dobrą strukturę, najlepiej uprawiać ogórka odmiany Tessa F1 pod niskimi osłonami. Do tego celu można wykorzystać albo folię perforowaną, albo cienką włókninę polipropylenową. Zauważa się, że ta druga zapewnia lepszą przewiewność i przesiąkliwość, dzięki czemu rośliny się nie przegrzewają i mają zapewnioną optymalną wilgotność.

Odporność

Okazuje się, że Tessa F1 wspaniale radzi sobie z chorobami atakującymi ogórki. Wykazuje wysoką tolerancję m.in. na kanciastą plamistość, parcha dyniowatych, czy też tak groźnego mączniaka rzekomego. Dzięki temu prezentowana odmiana nie potrzebuje intensywnej ochrony chemicznej.

Zastosowanie

Tessa F1 wykształca tak smaczne ogórki, że najlepiej spożywać je bezpośrednio. Ponieważ nie trzeba ich obierać, można skroić je w całości do sałatek, np. do tak popularnej w Polsce mizerii. Poza tym opisywaną odmianę wykorzystuje się również w przetwórstwie, zwłaszcza do produkcji mrożonek.

Dagmara Deska

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki