Ogórek Iwa – popularna i bardzo smaczna odmiana do uprawy pod osłonami

Ogórek Iwa należy do grupy odmian znanych w Polsce od lat. Niestety, obecnie uprawia się go coraz rzadziej – być może ze względu na fakt, że nie jest tolerancyjny wobec mączniaka rzekomego i prawdziwego. Niemniej jednak jego istotnym walorem pozostaje smak owoców, które są pozbawione goryczy, a przez to idealne na sałatki.

Opis

Jeśli chodzi o cechy samej rośliny, to przede wszystkim odznacza się ona silnym wigorem, mocno się rozrasta i plonuje w miarę szybko (od posadzenia rozsady do terminu zbiorów mija od 25 do 35 dni). Poza tym Iwa jest odmianą partenokarpiczną, czyli niewymagającą zapłodnienia, by zawiązać owoce. Wytwarzane przez nią ogórki osiągają niezbyt duże rozmiary, ponieważ ich średnia długość waha się od 18 do 21 cm. Mają przy tym walcowaty kształt, a ich końce są zaokrąglone. Miąższ o smaku pozbawionym goryczki przyjmuje delikatną i soczystą konsystencję. Pokrywa go gładka skórka o barwie jasnozielonej, na której widoczne są jasne smugi – zazwyczaj rozciągają się do połowy długości owoców.

Właściwości

Odmiana Iwa powinna być uprawiana w szklarni, tunelu foliowym bądź w inspekcie – głównie wiosną. Jest dosyć plenna (przeciętny zbiór wynosi 16–34 kg ogórków/m2), choć jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków cieplnych oraz gleby bogatej w składniki mineralne, wykształci zdecydowanie mniej owoców. Nawet w słabszych latach będzie ich jednak więcej, niż gdyby taka sytuacja wystąpiła w uprawie innej odmiany. Koniecznie trzeba też zdać sobie sprawę, że ogórki Iwa mogą się zniekształcać, jeśli kwiaty zostaną zapylone, zatem powinno się unikać sadzenia tej odmiany w pobliżu roślin jednopiennych. W kwestii odporności Iwa znakomicie radzi sobie z parchem dyniowatych, za to ulega mączniakom.

Dagmara Deska

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki