Ogórek Max F1 – odmiana o bardzo długich owocach wysokiej jakości

Ogórek Max F1 to odmiana heterozyjna o niezwykle długich owocach. Wykazuje tolerancję na mączniaka prawdziwego, co – w połączeniu z jego walorami smakowymi – zapewnia wysoką wartość handlową pozyskanych z niego plonów.

Opis

Ta wcześnie owocująca roślina należy do grupy odmian cechujących się silnym wzrostem. Ponadto jest partenokarpiczna, co oznacza, że zawiązuje owoce bez uprzedniego zapłodnienia. Wydawane przez nią ogórki są przede wszystkim bardzo długie – jeden okaz może mierzyć od 30 do 35 cm. Jak na taki rozmiar owoce odznaczają się wyjątkową kształtnością oraz małymi szyjkami. Inna cecha warta uwagi to gładka skórkę pozbawiona brodawek i smug, ale za to delikatnie bruzdowana. Ubarwia się ona na ciemny odcień zieleni i lekko błyszczy. Najważniejszym walorem prezentowanej odmiany pozostaje jednak jej wysoka tolerancja na mączniaka prawdziwego.

Uprawa

Ogórek Max F1 wyróżnia się wysoką plennością oraz dobrą strukturą zbiorów. Aby jakość owoców była jak najlepsza, należy uprawiać tę odmianę pod osłonami na zbiór wiosenny, letni i jesienny, przy czym siew nasion powinien odbyć się na początku lutego. Według zaleceń na 1 m2 musi przypadać nie więcej niż 1,6 rośliny. Ponadto dozwolone jest sadzenie rozsady na wełnie mineralnej oraz w podłożu organicznym. Warto pamiętać, że ogórki mieszańcowe wymagają dosyć intensywnego nawożenia.

Nawożenie

Jako nawóz startowy zaleca się zastosować obornik przyorany jesienią. Zasób składników pokarmowych w glebie należy uzupełniać nawozami mineralnymi: azotem, fosforem i potasem. Ten pierwszy dzieli się na dwie dawki, przy czym pierwszą wykłada się jeszcze przed siewem, a drugą – w trakcie wzrastania roślin. Z kolei dwa ostatnie nawozy powinny zostać wprowadzone jesienią, by nie dopuścić do zbyt dużego stężenia soli mineralnych w glebie.

Dagmara Deska

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki