Uprawa ogórka pod osłonami - to trzeba wiedzieć

uprawa ogórków pod osłonami Ogórek szklarniowy

Ogórek należy do roślin ciepłolubnych. Ma wysokie wymagania termiczne, zarówno w stosunku do temperatury powietrza, jak i podłoża. Dlatego uprawę w odkrytym gruncie rozpoczyna się późną wiosną, gdy nie ma już nagłych spadków temperatury. Z tego powodu ogórki często uprawiane są pod osłonami ogrzewanymi lub bez ogrzewania. Uprawa pod osłonami zapewnia im optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także plonowania. Metoda ta pozwala na rozpoczęcie uprawy już w miesiącach wczesnowiosennych. Wiosną szklarnia nagrzewa się znacznie wcześniej i przez dłuższy czas utrzymuje wewnątrz ciepło niż osłony wykonane z foli. Uprawę w szklarni zazwyczaj prowadzi się w cyklu wiosennym, od marca. W tunelach foliowych zaś w cyklu wiosenno-letnim – poczynając od kwietnia.

Uprawa na wałach obornika

W metodzie tej obornik ma spełniać zadanie podkładu grzejnego. Najlepszy do tego celu jest obornik koński. Wały z obornika układa się bezpośrednio na gruncie w tunelu lub szklarni. Najpierw należy całą powierzchnię wyścielić folią. Zapobiegniemy w ten sposób przenoszeniu patogenów na właściwe podłoże. Wał powinien mieć 70–80 cm szerokości i 30–40 cm wysokości. Następnie okrywamy go 5-cm warstwą krowieńca i 10-cm warstwą ziemi. Na jeden metr zużywa się ok. 120–150 kg obornika. Podkład należy dobrze ubić. Obornik nie będzie się wtedy za szybko rozkładał. Pozwoli to również utrzymać stabilną temperaturę. Rozsadę sadzimy po trzech dniach, gdy podłoże już się ogrzeje. Na wale rośliny sadzimy w dwóch rzędach, oddalonych o 40 cm, zachowując 45–55 cm odstępu pomiędzy roślinami w rzędzie.

Uprawa na belach słomy

Drugą metodą jest uprawa ogórka na słomie sprasowanej w bele. W porównaniu z obornikiem słoma jest materiałem dużo tańszym i łatwo dostępnym. Najlepsze do tego celu są słomy twarde, jak słoma pszenna, żytnia i rzepakowa. Podłoże to w odróżnieniu od obornika nie stanowi źródła łatwo dostępnych składników odżywczych. Wymaga odpowiedniego przygotowania, proces ten trwa ok. 2 tygodni. Bele zagłębiamy w podłożu szklarni lub tunelu. Aby zabezpieczyć rośliny przed porażeniem przez choroby, grunt możemy wyłożyć folią. Pierwszym etapem przygotowania słomy jest jej obfite nawilżenie. Następnie przystępujemy do nawożenia: na 100 kg suchej słomy dajemy 1,5 kg saletry amonowej i 0,8 kg superfosfatu potrójnego. Powtarzamy nawadnianie i stosujemy kolejną dawkę nawozów: 1 kg saletry amonowej, 1,1 kg siarczanu potasowego i 0,3 kg siarczanu magnezowego. Nawadnianie i nawożenie słomy wzmaga jej fermentację i nagrzewanie. Na początku słoma może się zagrzewać, osiągając temperaturę ponad 50oC. Delikatne podlewanie pozwala stopniowo schłodzić bele. Przy 40oC na podkładach grzejnych rozkłada się podłoże, np. substrat torfowy. Gdy temperatura obniży się do 25–28oC, możemy posadzić rozsadę. Możemy również zrezygnować z ziemi okrywowej. W takim przypadku rozsadę w pierścieniach umieszcza się bezpośrednio na belach słomy. Obecnie podlewanie słomy często zastępuje się fertygacją, czyli kompleksowym nawożeniem i nawadnianiem.

Uprawa na wełnie mineralnej

Wełna mineralna to najczęściej stosowane w uprawie podłoże mineralne. Pozbawiona jest składników pokarmowych dostępnych dla roślin. Dlatego wszystkie niezbędne substancje odżywcze oraz woda muszą być regularnie dostarczane. Bardzo łatwo można ten proces zautomatyzować, stosując pożywkę o wcześniej ustalonym składzie. Przed sadzeniem maty namaczamy i pozostawiamy, aż ogrzeją się do temperatury 24oC. Następnie rozsadę w cylindrach umieszczamy w otworach w foli zrobionych na matach z wełny.

Uprawa na podłożach organicznych

Ogórki można uprawiać w workach wypełnionych podłożem. Mogą to być substrat torfowy, sprasowana słoma, trociny i kora, jak również coraz popularniejsze włókno kokosowe. Nie powinno się stosować torfu zbyt rozłożonego, który słabo odprowadza nadmiar wody. Aby trochę rozluźnić jego strukturę, możemy wymieszać go z korą lub innym materiałem. Dostępne są również gotowe worki do uprawy. W tej metodzie nie występuje ryzyko zbytniego nagrzewania się podłoża. Dostarczane składniki odżywcze i woda są niemal w całości wykorzystywane przez rośliny i mikroorganizmy odpowiedzialne za rozkładanie podłoża. Do każdego podłoża należy odpowiednio dostosować nawadnianie i dawki nawozowe, aby zapewnić roślinom wszystkie niezbędne składniki. Żeby dodatkowo podwyższyć temperaturę podłoża i zapobiec jej wahaniom, worki możemy umieścić na płytach styropianu. Rozsadę w pierścieniach umieszcza się w otworach w foli, a uprawę prowadzi się podobnie do tej na matach z wełny mineralnej.

Uprawa w gruncie tunelu lub szklarni

Ogórki możemy również uprawiać bezpośrednio w gruncie. Metoda ta daje jednak nieco gorsze wyniki niż wcześniej opisane. Ogórek jest rośliną wymagającą wysokiej temperatury podłoża, dlatego uprawiany w gruncie często poprzedzony jest przedplonem. Może to być sałata, rzodkiewka lub kapusta wczesna. Po zbiorze przedplonu musimy przygotować podłoże pod ogórki. Powinniśmy uzupełnić zawarte w nim składniki pokarmowe. Przed rozpoczęciem uprawy podłoże powinno być odkażone lub wymienione na głębokości 30 cm. Zapobiegnie to porażeniu roślin przez patogeny. Termin sadzenia rozsady uzależniony jest od temperatury, jaką możemy utrzymać w obiekcie. Powinniśmy zapewnić temperaturę w granicach 19–20oC.

czytaj dalej...

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki