Ogórek Olimp F1 – bardzo plenna odmiana nadająca się do mrożenia

Ogórek Olimp F1 zalicza się do odmian charakteryzujących się wysoką plennością. Jego owoce najlepiej sprawdzą się spożywane bezpośrednio, można je jednak przeznaczyć także do mrożenia.

Opis

Olimp F1 to odmiana mieszańcowa. Okres jego wegetacji trwa umiarkowanie długo. Roślina wydaje owoce całkiem dorodne i dobrze się prezentujące. Zazwyczaj dorastają do ok. 17 cm (najmniej: 13 cm), przy czym są dosyć pękate – okazuje się, że ich średnica wynosi ok. 5 cm. Pod względem wyglądu ogórki tej odmiany nie wydają się szczególnie charakterystyczne. Mają zieloną skórkę z nieco jaśniejszymi smugami, poza tym są praktycznie pozbawione brodawek.

Zbiór

Nasiona należy wysiać do gruntu w maju, a owoce do zbioru będą się nadawały w lipcu. Trzeba jednak pamiętać, że odmiana ta – jako sałatkowa – plonuje krócej niż przykładowo ogórki przeznaczone do konserwowania czy na korniszony. Aby zbiór przebiegł prawidłowo, należy zrywać owoce co ok. 3–4 dni (zazwyczaj robi się to ręcznie). Pamiętajmy, że powinniśmy być szczególnie ostrożni, jeśli chodzi o termin zbioru, ponieważ ogórki, które nie zostaną zerwane w odpowiednim momencie, będą grubieć, żółknąć lub przerastać. Negatywnych konsekwencji może być więcej – jeśli zostawimy owoce na roślinach zbyt długo, ich plonowanie zostanie kompletnie zahamowane, gdyż dojdzie do zablokowania rozwoju nowych zawiązków.

Pielęgnacja

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie odmiany Olimp F1 jest wapnowanie podłoża. Okazuje się, że rośliny posadzone na glebie zasilonej takim nawozem wydają większe plony. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wolno wapnować gleby bezpośrednio przed uprawą ogórka, zabieg ten powinno się bowiem przeprowadzić przed sadzeniem przedplonu. Zaleca się powtarzać go co ok. 3–4 lata.

Właściwości

Odmiana ta jest uznawana za plenną. Jakość wykształcanych przez nią owoców przemawia za tym, żeby kierować je na rynek warzyw świeżych (stąd mówi się, że jest to ogórek sałatkowy). Można je również przeznaczyć do przetworzenia, np. do produkcji mrożonek. Niestety, trzeba też zdać sobie sprawę, że Olimp F1 nie jest odporny na mączniaka rzekomego.

Dagmara Deska

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki