Ogórek Hela F1 – niezwykle smaczna odmiana polecana do konserwowania

Ogórek Hela F1 to odmiana idealna do konserwowania. Wydawane przez nią owoce są pozbawione goryczki, co wynika z ich cech genetycznych, a po przetworzeniu nie żółkną – jest to właściwość, która zdecydowanie wyróżnia je na tle pozostałych odmian.

Opis

Owoce tej średnio wczesnej odmiany mieszańcowej należą do dosyć kształtnych – ich długość wynosi  niecałe trzy razy więcej niż średnica. Są proste i praktycznie nigdy nie przerastają na grubość. Ich skórka z kolei przyjmuje kolor intensywnie zielony, choć pokrywają ją jasne smugi (nie zawsze jednak są one mocno zarysowane). Co ciekawe, jej gładka powierzchnia nie jest pozbawiona średniej wielkości brodawek, znajdują się na niej także białe kolce.

Wymagania

Ogórek uprawiany w polu potrzebuje przede wszystkim ciepła, światła i odpowiedniego nawodnienia. Okazuje się, że temperatura optymalna dla prawidłowego wzrostu i plonowania opisywanej odmiany waha się w granicach od 20 do 25°C. Trzeba także koniecznie zapamiętać, że temperatura na poziomie 10–13°C powoduje całkowite zahamowanie rozwoju kwiatów, co może poważnie pogorszyć ilość i jakość plonu. Na podłoże pod uprawę ogórków, najlepiej wybrać szybko nagrzewające się czarnoziemy lub glebę gliniastą, bogatą w próchnicę.

Właściwości

Odmiana Hela wydaje naprawdę wysoki plon dobrej jakości. Pozyskane z jej uprawy ogórki znakomicie nadają się zarówno do konserwowania, jak i do kwaszenia. Nie wystarczy określić ich mianem smacznych – trzeba dodać, że w miąższu nie wyczujemy żadnej goryczy, co dodatkowo zwiększa ich wartość handlową. Kolejną cechą przemawiającą na korzyść tej odmiany jest fakt, że jej owoce, poddane procesowi konserwowania, nie tracą swojej barwy i nie żółkną. Niestety, Hela F1 ma obok szeregu zalet jedną wadę – jest średnio odporna na choroby, w tym na mączniaka rzekomego.

Dagmara Deska

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki