Patison Disco – odmiana o białokremowych owocach w kształcie dzwona

Patison Disco to odmiana dyni zwyczajnej o specyficznych owocach w kształcie dzwonu. Jego cechą charakterystyczną jest kolor skórki, który w miarę dojrzewania zmienia się z jasnozielonego na białokremowy.

Opis

Odmiana ta zaliczana jest do wczesnych. Jej pokrój można określić jako krzaczasty, ale przy tym zwarty. Najciekawsze są oczywiście same owoce, które w zdecydowanej większości przybierają formę dzwonu z silnie ząbkowanym brzegiem. Zdarzają się też okazy przypominające dysk. Co do koloru ich skórki, to – jak już wspomniano – zmienia się on wraz z dojrzewaniem patisonów. Ich miąższ ma z kolei barwę taką samą jak skórka tuż przed zbiorem, czyli białokremową.

Stanowisko w zmianowaniu

Disco to odmiana, którą bez problemów można sadzić na polu przeznaczonym wcześniej pod uprawę bobu, fasoli, grochu czy buraków, ponieważ podłoże po zbiorze tych warzyw zachowuje dobrą strukturę. Z kolei unikać trzeba gleby, na której w przeciągu ostatnich 3–4 lat uprawiano jakiekolwiek rośliny z rodziny dyniowatych.

Właściwości

Zdecydowanie najważniejszą cechą patisona Disco jest jego całkowita odporność na mączniaka rzekomego, dzięki której w ogóle nie wymaga ochrony chemicznej. Poza tym jego owoce nie wykazują tendencji do gromadzenia metali ciężkich. Warto też dodać, że młode patisony zawierają spore ilości witaminy C.

Zastosowanie

Owoce prezentowanej odmiany można wykorzystać na kilka sposobów – wszystko zależy od tego, czy są jeszcze niewyrośnięte i młode, czy już w pełni dojrzałe, z grubą skórką. W tym pierwszym wypadku warto je zakonserwować lub – co ciekawe – ukisić. Mają wtedy smak bardzo podobny do ogórków kiszonych, więc z powodzeniem są w stanie je zastąpić w różnych daniach. Dojrzałe patisony z kolei najlepiej po prostu zapiec.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki