Dynia Danka Polka – popularna odmiana polecana do uprawy na nasiona

Danka Polka to jedna z najpopularniejszych odmian dyni zwyczajnej w naszym kraju. Co więcej, okazuje się, że jest ona pierwszą polską dynią przeznaczoną do uprawy na nasiona.

Opis

Pokrój tej odmiany można określić jako płożący, przy czym jej pędy dosyć mocno się rozgałęziają. Poza tym jest to roślina o ciągłym typie wzrostu. Co do samych owoców, to mają one kulisty kształt i są całkiem duże – pojedyncza dynia osiąga masę do 3 kg. Uwagę przyciąga też barwa ich skórki, która z zielonej zmienia się w pomarańczowo-zieloną o delikatnie marmurkowatej strukturze. Najistotniejsze pozostaje jednak ich wnętrze, w którym cenniejsze od miąższu są nasiona, z myślą o nich bowiem uprawia się w ogóle tę odmianę dyni zwyczajnej. Okazuje się, że w jednym owocu może ich być ponad 500 sztuk, z kolei na jeden hektar przypada ich aż 1500 kg. Warto wspomnieć, że są nie tylko dorodne, lecz także smaczne.

Wymagania

Danka Polka do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim ciepła. Nasiona kiełkują najszybciej w temperaturze 25–27°C, a optymalne warunki do  rozrostu roślin panują przy ok. 20–25°C. Wysoka temperatura jest jednym z najistotniejszych aspektów uprawy dyni zwyczajnej, gdyż poniżej 15°C jej wzrost zostaje całkowicie zahamowany.

Zastosowanie

Jak już wspomniano, dynia Danka Polka to przede wszystkim źródło nasion o ciekawym smaku, które konsumenci spożywają najchętniej bezpośrednio po ususzeniu. Często też używa się ich jako dodatku do ciast, deserów czy sałatek. Oprócz tego z nasion tej odmiany można wytłoczyć wartościowy olej roślinny.

Warto dodać, że także miąższ dyni zwyczajnej tej odmiany znajduje swoje zastosowanie, ponieważ bardzo często robi się z niego paszę dla zwierząt, cenione jest ze względu na swoje wartości odżywcze.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki