Melon Oliwin – odmiana o jasnozielonym, grubym i aromatycznym miąższu

Oliwin to wczesna, krajowa odmiana melona o jasnozielonym kolorze miąższu. Jest on dosyć charakterystyczny, zwłaszcza że ma specyficzną masłową konsystencję, a poza tym wydziela piękny aromat. Jeśli dysponujemy zacisznym miejscem w ogrodzie lub szklarnią, warto pokusić się o uprawę melonów tej odmiany.

Opis

Rośliny wyrastają na umiarkowanie wysokie, przy czym mają dość liczne liście w kolorze ciemnej zieleni. Poza tym wytwarzają po kilka pędów bocznych. Owoce z kolei przybierają kształt kulisty, choć nie należą do najcięższych – ich masa wynosi zazwyczaj ok. 1 kg. Najważniejszy jest jednak ich stosunkowo gruby miąższ o masłowej konsystencji. Jak już wspomniano, ubarwia się on na jasny odcień zieleni, przez co ciekawie kontrastuje z gładką skórką w kolorze kremowej żółci.

Stanowisko

Odpowiednim przedplonem dla melona są takie warzywa, jak: kapusta, kalafior, kalarepa, sałata czy rzodkiewka. Dobrze też sadzić go po koniczynie, wysianej z trawami. Trzeba także pamiętać o uprzednim starannym odchwaszczeniu podłoża. Najważniejsze jednak, aby nigdy nie uprawiać melonów Oliwin po innych odmianach albo po pozostałych warzywach z rodziny dyniowatych, ponieważ może wtedy dojść do przejęcia przez młode rośliny tych samych chorób czy pasożytów.

Właściwości

Przede wszystkim melon Oliwin to odmiana plenna. Sadzony pod osłonami zapewnia zbiory w ilości mniej więcej 2–3 kg/m2. Z kolei przy uprawie w ściółkowanym gruncie można się spodziewać plonów w granicach 15–20 t/ha. Co istotne odmiana ta jest praktycznie niezawodna i owocuje regularnie. Koniecznie trzeba też zaznaczyć, że Oliwin cechuje się tolerancją wobec chłodów. Odporność na niskie temperatury stanowi bardzo dużą zaletę, szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę, jak duże wymagania cieplne mają zazwyczaj melony.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki