Cukinia Striato d’Italia – odmiana o smacznych i atrakcyjnych owocach

Cukinia Striato d’Italia jest niezwykle atrakcyjna wizualnie, ponieważ na jej skórce widać podłużne prążki, które w miarę dojrzewania zmieniają swoją barwę. Przede wszystkim jednak owoce pochodzące z roślin tej odmiany są bardzo smaczne.

Opis

Cukinię Striato d’Italia zalicza się do grupy odmian wczesnych. Roślina jest żywotna, rośnie dosyć silnie i cechuje się krzaczastym pokrojem. Jej owoce mają mocno wydłużony maczugowaty kształt (osiągają długość ok. 20 cm) i są bardzo dorodne. Podczas gdy jędrny miąższ jest białokremowy, skórka wybarwia się na ciemny odcień zieleni. Jak już wspomniano, pokrywają ją podłużne prążki – cienkie smugi najpierw są jasnozielone, a z czasem nabierają ciepłych, żółtych tonów. Warto też wspomnieć, że na powierzchni owoców widać lekkie bruzdy. Ich miąższ charakteryzuje się bardzo dobrymi walorami smakowymi, zwłaszcza gdy cukinie są jeszcze młode.

Uprawa

Aby cieszyć się plonem o jak najlepszej strukturze, nasiona Striato d’Italia należy wysiać do doniczek pod koniec kwietnia. Możliwe jest także przeprowadzenie siewu wprost do gruntu w maju – wtedy jednak należy z wyprzedzeniem pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między rzędami oraz między roślinami w rzędach (rozstawa powinna wynosić ok. 1 x 1 m). W jednym gnieździe można umieścić najwyżej 3 nasiona. Zbiorów należy spodziewać się we wrześniu i w październiku.

Zastosowanie

Prezentowaną cukinię zaleca się spożywać bezpośrednio po zbiorze bądź po przetworzeniu. W stanie surowym jest idealnym składnikiem surówek i sałatek warzywnych. Bardzo dobre efekty smakowe osiągniemy również po jej zakonserwowaniu. Starsze, mocniej wyrośnięte owoce najlepiej zjadać po obróbce termicznej (smażone, grillowane czy gotowane), a przed przygotowaniem należy obrać je ze skórki i pozbawić gniazd nasiennych.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki