Melon Bosman – odmiana wydająca dorodne, kuliste i słodkie owoce
Zobacz także
Melon Bosman to relatywnie nowa odmiana na polskim rynku. Cechują ją przede wszystkim kuliste owoce, które osiągają sporą masę. Warto się zastanowić nad jej uprawą, ponieważ uzyskany z niej plon ucieszy każdego swoim delikatnym i słodkim smakiem.
Opis
Odmiana ta wytwarza całkiem duże owoce – pojedynczy okaz waży średnio ok. 1,5 kg. Swoje okazałe rozmiary melony zawdzięczają faktowi, że ich miąższ jest gruby i ma mocno zwartą konsystencję. Pozostaje przy tym bardzo słodki i soczysty, a ubarwia się na pomarańczowo. Co do skórki, to przybiera ona kolor żółty i jest pokryta wyraźną szarą siateczką. Owoce opisywanej odmiany przyjmują kulisty kształt, choć ich powierzchnia jest żebrowana. Warto też wiedzieć, że Bosman należy do melonów wczesnych i dojrzewa szybciej niż przykładowo Melba czy Oliwin.
Uprawa
Odmianę tę można przeznaczyć do uprawy zarówno pod nieogrzewanymi osłonami, jak i w gruncie (ale wtedy teren przeznaczony pod melony musi być dobrze osłonięty). Przy wyborze pierwszej opcji warto zainwestować w podpory, ponieważ plon z uprawy przy palikach będzie o wiele wyższy. Niemniej jednak zazwyczaj wynosi on ok. 2–3 kg/m2. Z kolei w uprawie polowej, na podłożu zaściółkowanym czarną folią, plon Bosmana może wahać się w granicach 15–20 t/ha. Niezależnie od przyjętej metody prowadzenia roślin, należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych, np. o przycinaniu pędów głównych nad trzecim liściem, ponieważ wtedy przyspieszymy owocowanie.
Zbiór
Rozpoznanie momentu, w którym melony nadają się już do zbioru, należy do niezbędnych czynności w ich uprawie. Aby zyskać pewność, że owoce są już w pełni dojrzałe, trzeba naciskać ich wierzchołki. Jeśli zostaną w nich zagłębienia, to znaczy, że melony można je zrywać, ale koniecznie bez szypułek. Równie ważnym kryterium jest także wyczuwalność intensywnego zapachu, który owoce wydzielają po osiągnięciu dojrzałości.
Dagmara Deska