Marchew Sukces – odmiana o świetnie wybarwionych i słodkich korzeniach

Marchew Sukces – jak sama nazwa wskazuje – daje plon, który ma same zalety. Odmiana ta jest jedną z najpopularniejszych w Polsce, ponieważ spełnia wszystkie oczekiwania konsumentów – jest słodka, ładnie wybarwiona i nie pęka.

Opis

Na plon marchwi Sukces trzeba czekać dosyć długo, ponieważ jej okres wegetacji trwa co najmniej pięć miesięcy. Warto jednak wygospodarować czas na uprawę tej odmiany, ponieważ jej korzenie należą do największych na naszym rynku – okazuje się, że osiągają długość od 22 do 26 cm. Kształt przyjmują lekko stożkowaty, przy czym ich zakończenia są dobrze wypełnione. Co do barwy, to gładka skórka ma kolor ciemnopomarańczowy, zaś miąższ przyjmuje odcień nieco jaśniejszy, ale za to jest równomiernie zabarwiony.

Właściwości i zastosowanie

Odmiana Sukces daje plon świetnej jakości. Przede wszystkim marchew ta cechuje się dużą zawartością cukrów oraz karotenu. Oprócz tego praktycznie w ogóle nie pęka i jest mało podatna na uszkodzenia mechaniczne. Przy odpowiednich metodach uprawy uzyskuje się bardzo duże zbiory, które można przeznaczyć nie tylko do bezpośredniego spożycia, lecz także do produkcji przetworów. Co więcej, odmiana ta nadaje się do długiego przechowywania.

Przechowywanie

Optymalna temperatura do przechowywania marchwi waha się od 0 do 1°C, przy czym wilgotność względna powietrza musi wynosić 95–98%. Zazwyczaj korzenie przechowuje się w kopcach mniej więcej do połowy kwietnia, natomiast po nadejściu cieplejszej pogody przenosi się zbiory do chłodni albo przechowalni. W podobnych warunkach plony pozyskane z odmian późnych, takich jak Sukces, mogą przeleżeć nawet do czerwca. Warto wiedzieć, że powyższe zalecenia dotyczą przede wszystkim korzeni przeznaczonych na handel. Jeśli natomiast mamy tylko kilkanaście kilogramów marchwi do przechowania na własny użytek, to równie dobrze możemy ją zostawić w piwnicy lub ziemiance – wtedy jednak dobrze delikatnie przysypać korzenie piaskiem.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki