Marchew Kalina - wczesna odmiana mieszańcowa o smacznych korzeniach

Zróbmy w ogrodzie odrobinę miejsca na wczesną odmianę marchwi Kalina o niezwykle smacznych i dobrze wybarwionych korzeniach. Zainteresować powinna również producentów, gdyż charakteryzuje się wysoką zawartością karotenów, cukrów i suchej masy – stanowi dobry surowiec na surówki i soki.

Charakterystyka

Kalina to jedna z wcześniejszych (okres wegetacji trwa ok. 100 dni) odmian mieszańcowych marchwi, polecana jest do uprawy w polu i pod osłonami. Tworzy jednolicie wybarwione, ciemnopomarańczowe, walcowate, gładkie i tępo zakończone korzenie typu nantejskiego dorastające do ok. 18 cm długości i masie ok. 160 g. Są bardzo słodkie i smaczne, ponieważ zawierają:

  • 16% suchej masy
  • 17-19 mg% karotenów
  • 7,5-8,5% cukrów

Ponadto korzenie charakteryzują się niską tendencją do kumulowania azotanów z gleby.

Uprawa

Marchew Kalina uprawiać możemy na wczesny lub średnio wczesny zbiór, wysiewając nasiona w marcu w rozstawie 20-25 x 5 cm na głębokość 1-2 cm na ciężkiej glebie lub 3 cm na glebie lekkiej. Norma wysiewu, w zależności od przeznaczenia marchwi, wynosi:

  • na zbiór pęczkowy 1-1,6 ml szt. nasion/ha
  • na świeży rynek 1-1,4 mln szt. nasion/ha
  • do przemysłu 0,8-1,2 mln szt. nasion/ha),

gdzie w 1 g znajduje się 700-1000 sztuk nasion.

Zbiór przeprowadzamy od końca maja do sierpnia, w zależności od terminu siewu i potrzeby zbytu korzeni.

Uwaga! Do wyznaczenia rzędów wysiewu marchwi możemy wykorzystać nasiona rzodkiewki, która wcześniej wzejdzie (stosunek ilości nasion rzodkiewki do nasion marchwi powinien wynosić ok. 1:6).

Zastosowanie

Ze względu na wysoką zawartość karotenu, cukrów i suchej masy marchew Kalina szczególnie polecana jest na świeży rynek (zbiór pęczkowy), a także do przemysłu przetwórczego, zwłaszcza do produkcji soków i surówek.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki