Marchew Samba - wielokrotnie nagradzana popularna odmiana mieszańcowa

Marchew Samba nie bez powodu rok temu otrzymała Złoty Medal Targów GARDENIA 2014, a także została wyróżniona tytułem „Agro Polska” – tworzy wyjątkowo smaczne, słodkie korzenie, które możemy w wieloraki sposób przetwarzać oraz długo przechowywać.

Charakterystyka

Samba to późna (okres wegetacji trwa 130-150 dni), mieszańcowa odmiana tworząca długie (20-22 cm), cylindryczne i delikatnie klinowate, dobrze wybarwione na pomarańczowo, tępo zakończone, gładkie korzenie w typie Berlicum. Zawierają:

  • 14,6% suchej masy
  • 17,6 mg% karotenu
  • 9,5% cukrów

Marchew Samba jest bardzo plenna odmianą, a jej plon charakteryzuje się bardzo dobrą strukturą. Ze względu na wysoką zawartość karotenów i cukrów jej korzenie są niezwykle smaczne i słodkie.

Uprawa

Nasiona odmiany Samba wysiewamy od kwietnia do maja w rozstawie 20-40 x 5-6 cm na głębokość 1-2 cm. Gleba powinna być lżejsza, zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotna (nie podmokła!) o odczynie zbliżonym do obojętnego. W bardzo wilgotnej, podmokłej glebie korzenie będą się rozwidlać i ulegać spękaniom.

Zbiór przeprowadzamy od końca sierpnia do października, w zależności od terminu siewu. Norma wysiewu do przemysłu to 0,8-1,2 mln szt. nasion/ha, gdzie w 1 g znajduje się 700-1000 sztuk nasion.

Zastosowanie

Marchew Samba szczególnie polecana jest do przemysłu przetwórczego – na soki, mrożonki, czy susz, ponieważ zawiera bardzo dużą ilość karotenów i cukrów, które nadają jej wyjątkowy smak. Ponadto jej korzenie możemy długotrwale przechowywać, przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowalniczych.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki