Marchew Olympus – smaczna odmiana polecana do przemysłu przetwórczego

Marchew Olympus to jedna z nowszych odmian, które pojawiły się w ostatnim czasie na polskim rynku. Ma szereg zalet: jest smaczna, idealnie sprawdza się jako surowiec dla przemysłu przetwórczego, świetnie znosi warunki przechowalnicze, a jej zbiór można w pełni zmechanizować.

Opis

Jeśli poszukujemy odmiany, która będzie się charakteryzowała wigorem i brakiem podatności na uszkodzenia mechaniczne, to powinniśmy zwrócić uwagę właśnie na Olympus. Marchew ta ma bardzo silnie osadzoną nać, która dodatkowo nie jest podatna na choroby. Ogólna zdrowotność tej odmiany objawia się przede wszystkim w wyglądzie samych korzeni, są one bowiem bardzo długie (ok. 25 cm), lekko stożkowate w kształcie, a ich skórka zachwyca intensywnym pomarańczowym kolorem. Co więcej, nie wykazuje ona skłonności do zazieleniania się przy naci. Ważne jest również to, że Olympus to odmiana niepękająca, znakomicie nadaje się zatem na dłuższe przechowanie.

Pamiętajmy też, że to marchew średnio wczesna – jej okres wegetacji trwa ok. 135 dni.

Zastosowanie

Odmianę Olympus przeznacza się głównie na potrzeby przetwórstwa, np. na soki, sałatki czy mrożonki (w formie słupków oraz kostek). Nie zmienia to faktu, że równie chętnie kieruje się ją na rynek warzyw świeżych. Jak już wspomniano, można ją również dość długo przetrzymywać w warunkach przechowalniczych.

Właściwości

Nać opisywanej marchwi jest w miarę odporna na mączniaka prawdziwego oraz alternariozę. Poza tym korzenie spichrzowe są na tyle twarde i zdrowe, że praktycznie nie pojawiają się na nich uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zbiór odmiany Olympus można przeprowadzać za pomocą maszyn.

Pielęgnacja

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie marchwi jest niszczenie twardych skorup, powstających na powierzchni gleby – tej pracy nie wolno zaniedbywać szczególnie w fazie kiełkowania. Najlepiej wykonać bronowanie jeszcze zanim rośliny zaczną wschodzić. Konieczne może się również okazać odchwaszczanie – zazwyczaj można je wykonać chemiczne.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki