Marchew Nantes – odmiany o walcowatych, tępo zakończonych korzeniach

Odmian zarejestrowanych pod tą nazwą jest bardzo dużo, i chociaż wiele z nich różni się od siebie, ich cechą wspólną jest charakterystyczny kształt korzeni. Wszystkie odmiany Nantes to przedstawicielki nantejskiego typu marchwi.

Pokrój

W zasadzie szczegóły pokroju marchew Nantes są zależne od cech poszczególnych odmian. Wszystkie mają jednak bardzo podobny kształt korzeni – są walcowate i tępo zakończone.

Większość z nich jest dobrze wybarwiona na pomarańczowo, niektóre egzemplarze mogą jednak mieć niewielką tendencję do zazieleniania. Są to odmiany dość wczesne albo średnio wczesne, ich okres wegetacyjny trwa od 90 do 100 dni.

Właściwości i zastosowanie

Większość odmian marchwi Nantes to odmiany niezwykle plenne, które dają wysoki plon dobrej jakości. Ich korzenie są bardzo smaczne, niezwykle słodkie, z dużą zawartością prowitaminy A (karotenu), związków mineralnych i witamin.

Są szczególnie polecane do uprawy wielkotowarowej, zarówno z przeznaczeniem na bezpośrednie zaopatrzenie rynku, jak i do przetwórni owocowo-warzywnych. Ich smak i duża zawartość witamin oraz suchej masy sprawia, że odmiany te najbardziej nadają się do przetworzenia.

Wiele z nich można także z powodzeniem przeznaczyć do produkcji mrożonek. Nadają się zarówno do uprawy na najwcześniejszy, wiosenny zbiór pęczkowy, jak i na jesienny zbiór przeznaczony do użytku zimowego.      

Wybrane odmiany

Nantes 1694 – to jedna z najwcześniejszych odmian. Jej okres wegetacji wynosi maksymalnie 90 dni. Ma średniej wielkości nać i cylindryczny, walcowaty korzeń osnuty gładką skórką, dobrze wybarwiony na ciemny, pomarańczowy kolor, bez przebarwień. Korzenie mogą osiągnąć od 16 do 19 centymetrów długości, ich miąższ jest bardzo smaczny.

Jest to odmiana typowo towarowa, która może być przeznaczona zarówno na bezpośrednie spożycie, jak i do przetwórstwa. Nadaje się do przechowywania, nawet w niskiej temperaturze. Jest bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki uprawy – obojętnie znosi skoki temperatury, suszę czy nadmierne nawodnienie. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian, na rynku są dostępne jej kalibrowane i otoczkowane nasiona.

Nantes 5 – Fantazja – odmiana, która charakteryzuje się niezwykłą uniwersalnością. Często pojawia się na bazarkach i w sklepach, jako jedna z najlepszych odmian handlowych. Z powodzeniem także można wykorzystać ją w przetwórstwie i przy produkcji mrożonek. Nadaje się również do przechowywania. Jej walcowate korzenie mają nieco jaśniejszą, bardzo intensywnie pomarańczową barwę. Są niezwykle smaczne. Jest to nieco późniejsza odmiana – okres od wysiania nasion do zbiorów może trwać nawet od 110 do 120 dni.

czytaj dalej...

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki