Marchew Deep Purple – oryginalna purpurowofioletowa odmiana

Chociaż kolor marchwi najczęściej kojarzy nam się z intensywnym pomarańczowym lub czerwienią, odmiana Deep Purple może nas w tym punkcie bardzo zaskoczyć, jest bowiem fioletowopurpurowa. Prawdopodobnie jeszcze kilkaset lat temu to właśnie marchewki takiego koloru najczęściej pojawiały się na europejskich i azjatyckich stołach.

Opis

Deep Purple to jedna z odmian marchwi czarnej – podgatunku marchwi zwyczajnej. Należy zaznaczyć, że nie jest w żadnym stopniu modyfikowana genetycznie – jeszcze kilkaset lat wstecz była bardziej popularna niż jej pomarańczowoczerwona krewna.

Charakteryzuje się stożkowatym kształtem korzenia, który ma bardzo ciemną purpurowofioletową barwę. W przekroju jest purpuroworóżowa, ma bardzo wyraźnie zaznaczony, cienki rdzeń. Nie należy do najwcześniejszych odmian – zbiór zaczyna się dopiero po około 135 dniach od siewu.

Zastosowanie

Ze względu na swój nietypowy kolor, marchew Deep Purple szczególnie nadaje się do sałatek i tworzenia ciekawych kompozycji kolorystycznych na talerzu. Jest bardzo smaczna, najlepiej smakuje spożywana bezpośrednio, ale dobrze nadaje się również na przetwory różnego typu.

Nie najlepiej jednak zimuje – nie powinna być zbyt długo przechowywana, gdyż traci swoją jędrność i smak. Co ciekawe, w wielu krajach Europy i Azji marchew Deep Purple wykorzystywana jest do produkcji naturalnych, ekologicznych barwników spożywczych.

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki