Marchew Naomi – odmiana wyróżniająca się bardzo wczesnym plonowaniem

Naomi to nowość wśród odmian znanych w naszym kraju. Główną cechą, wyróżniającą ją z grona innych marchwi, jest bardzo wczesny termin plonowania. Poza tym ceni się ją na rynku warzyw świeżych, ponieważ nie wykazuje skłonności do zazieleniania się.

Opis

Jak już wspomniano, Naomi to jedna z najwcześniej dojrzewających marchwi. Okazuje się bowiem, że od momentu siewu do czasu zbiorów mija w jej przypadku ok. 95–100 dni. Jej korzenie są raczej długie, gdyż wyrastają na mniej więcej 17 cm. Przybierają  dość specyficzny kształt, ponieważ mają tępo zakończone końce, co sprawia, że po oberwaniu naci trudno odróżnić nasadę od podstawy (brak wyraźnego czubka). Ogólnie można je określić jako cylindryczne w formie. Ważną zaletą tej odmiany jest również jej gładka i delikatna skórka, która przybiera intensywnie pomarańczowy kolor i nie zielenieje. Co więcej, nie ma także tendencji do przebarwień, powodowanych przez antocyjany.

Uprawa

Naomi to marchew typu nantejskiego, polecana przede wszystkim na wczesną uprawę wiosenną w gruncie. Poza tym można ją pędzić, w związku z czym powinno się wysiewać jej nasiona wcześniej niż w przypadku odmian późniejszych. Zaleca się również uprawę jej korzeni na redlinach.

Wartości odżywcze i zdrowotne

Chyba większości z nas marchew kojarzy się przede wszystkim z karotenem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że zawiera ona także cukry, substancje pektynowe, sole mineralne oraz szereg witamin (np. te z grupy B oraz witaminy K i PP). Z tego względu jej regularne spożywanie poleca się m.in. osobom mającym problemy z układem sercowym.

Zastosowanie

Odmiana Naomi idealnie nadaje się na rynek warzyw świeżych, ponieważ długo zachowuje zdrowy wygląd i zachęca smakiem. Pamiętajmy jednak, że nie nadaje się do zbyt długiego przechowywania. Marchew ta nie jest również szczególnie polecana do przetwórstwa.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki