Marchew Kometa - odmiana mieszańcowa o dużej zawartości składników odżywczych

Marchew Marchew

Odmiana Kometa jest laureatem Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich POLAGRA FARM w 2002 roku. To dość stara i sprawdzona odmiana marchwi, która charakteryzuje się wysoką zawartością cennych składników oraz niską skłonnością do gromadzenia azotanów.

Charakterystyka

Kometa to średnio późna (okres wegetacji trwa 120-130 dni), mieszańcowa odmiana marchwi tworząca ciemno pomarańczowe, średniej długości (do 18 cm), delikatnie stożkowate, tępo zakończone korzenie typu nantejskiego o gładkiej skórce. Zawierają:

  • 16,8% suchej masy
  • 17-19 mg% karotenu
  • 8-8,4% cukrów

Dodatkowym atutem tej odmiany jest niska tendencja do kumulacji azotanów – korzenie mogą być wykorzystywane do produkcji przetworów dla dzieci.

Uprawa

Przy uprawie na redlinach marchew Kometa daje znacznie wyższy i lepszej jakości plon. Nasiona, w zależności od przeznaczenia korzeni, wysiewamy od marca do maja w rozstawie 25-50 x 5-6 cm na głębokość 1-2 cm. Zbioru możemy się spodziewać od czerwca do sierpnia mając na uwadze termin siewu i wykorzystanie plonu.

Do wyznaczenia rzędów marchwi możemy wykorzystać nasiona rzodkiewki, która wcześniej przed naszą marchwią wzejdzie (stosunek ilości nasion rzodkiewki do nasion marchwi powinien wynosić ok. 1:6).

Zastosowanie

Marchew Kometa charakteryzuje się wysoką zawartością ważnych składników, takich jak sucha masa, karoten i cukry, dzięki czemu polecana jest do przemysłu przetwórczego do produkcji soków i surówek. Może również długo zaopatrywać rynek, gdyż dobrze się przechowuje.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki