Marchew Flakkese 2 – popularne warzywo bogate w składniki odżywcze
Marchew Kometa - odmiana mieszańcowa o dużej zawartości składników odżywczych
Zobacz także
Odmiana Kometa jest laureatem Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich POLAGRA FARM w 2002 roku. To dość stara i sprawdzona odmiana marchwi, która charakteryzuje się wysoką zawartością cennych składników oraz niską skłonnością do gromadzenia azotanów.
Charakterystyka
Kometa to średnio późna (okres wegetacji trwa 120-130 dni), mieszańcowa odmiana marchwi tworząca ciemno pomarańczowe, średniej długości (do 18 cm), delikatnie stożkowate, tępo zakończone korzenie typu nantejskiego o gładkiej skórce. Zawierają:
- 16,8% suchej masy
- 17-19 mg% karotenu
- 8-8,4% cukrów
Dodatkowym atutem tej odmiany jest niska tendencja do kumulacji azotanów – korzenie mogą być wykorzystywane do produkcji przetworów dla dzieci.
Uprawa
Przy uprawie na redlinach marchew Kometa daje znacznie wyższy i lepszej jakości plon. Nasiona, w zależności od przeznaczenia korzeni, wysiewamy od marca do maja w rozstawie 25-50 x 5-6 cm na głębokość 1-2 cm. Zbioru możemy się spodziewać od czerwca do sierpnia mając na uwadze termin siewu i wykorzystanie plonu.
Do wyznaczenia rzędów marchwi możemy wykorzystać nasiona rzodkiewki, która wcześniej przed naszą marchwią wzejdzie (stosunek ilości nasion rzodkiewki do nasion marchwi powinien wynosić ok. 1:6).
Zastosowanie
Marchew Kometa charakteryzuje się wysoką zawartością ważnych składników, takich jak sucha masa, karoten i cukry, dzięki czemu polecana jest do przemysłu przetwórczego do produkcji soków i surówek. Może również długo zaopatrywać rynek, gdyż dobrze się przechowuje.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa