Marchew Lenka – odporna na mróz odmiana o słodkim smaku

Ta średnio późna odmiana, stworzona przez genetyków na podstawie marchwi Nantejskiej, powstała w Polsce i od wielu lat cieszy się uznaniem hodowców na całym świecie. Jest niezwykle wytrzymała na zimno i z powodzeniem można przechowywać ją przez dłuższy czas.

Opis

Odmiana marchwi Lenka charakteryzuje się stosunkowo długim okresem wegetacji. Pierwsze plony pojawiają się późno, ale są doskonałej jakości. Korzenie osiągają średnią długość około 13 centymetrów, są rozszerzone górą i delikatnie zwężają się ku dołowi, zakończone są tępo, mają skłonność do rozwidleń.

W przeciwieństwie do wielu różnych odmian marchwi, korzenie Lenki wyrastają całkowicie zakryte ziemią. Odmiana wyróżnia się także jednolitym, wyrazistym pomarańczowoczerwonym kolorem. Na gładkiej skórce raczej nie pojawiają się zielone ani ciemniejsze przebarwienia. 

Jej dodatkowym atutem jest brak tendencji do wybijania się w pędy kwiatostanowe. Ma bardzo dużą tolerancję na niskie temperatury, więc nadaje się do siewu jesiennego lub zimowego.

Zastosowanie

Chociaż Lenka jest średnio plenna, warto ją hodować, głównie ze względu na dobrą jakość plonu i dużą zawartość wartości odżywczych. Marchew tej odmiany jest bardzo smaczna, ma kruchy i bardzo soczysty miąższ, nadaje się więc i na domowe soki, i do przetwórstwa warzywnego.

Ze względu na dużą zawartość cukrów jest bardzo słodka i smaczna, dzięki czemu można przeznaczyć ją na przetwory i skoczki dla dzieci. Jej niezwykła wytrzymałość na zimno sprawia, że z powodzeniem zimuje w kopcu lub piwnicy.

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki