Marchew Askona - jedna z popularnych odmian tworząca korzenie typu Berlicum
Zobacz także
Marchew Askona to jedna z odmian tworzących korzenie typu Berlicum. Ze względu na ich cenny skład i pewne walory znajduje zastosowanie głównie w przemyśle przetwórczym.
Charakterystyka
Askona to jedna z nowszych, późnych mieszańcowych odmian marchwi. Jest bardzo plenna, tworzy długie, lekko stożkowate, półostro lub tępo zakończone, pomarańczowe korzenie typu Berlicum z gładką skórką.
Na przekroju widoczny jest średni lub duży, pomarańczowy rdzeń, zbliżony wyglądem do kory. Wierzchołek korzeni nie wykazuje dużej tendencji do zielenienia. Marchew Askona zawiera:
- 13,3% suchej masy
- 18,7 mg% karotenu
- 11,5% cukrów
Charakteryzuje się więc wysoką zawartością cennych składników, ponadto nie posiada skłonności do pękania oraz nie wykazuje dużej tendencji do kumulacji azotanów.
Uprawa
Nasiona odmiany Askona wysiewamy od końca kwietnia do maja na głębokość 1-2 cm. Norma siewu dla marchwi do przemysłu (to główne przeznaczenie odmiany Askona) wynosi ok. 0,8-1,2 mln szt. nasion/ha, gdzie w 1 g znajduje się 700-1000 sztuk nasion.
Gleba powinna być przepuszczalna, lżejsza, zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę, umiarkowanie wilgotna o odczynie zbliżonym do obojętnego (ph=6,0-6,5). Letni zbiór przeprowadzamy od sierpnia do października.
Zastosowanie
Marchew Askona to doskonała odmiana polecana do przemysłu przetwórczego – na zupy, sosy, surówki, soki, ale szczególnie do mrożonek. Z racji niskiej zawartości azotanów i słodkiego smaku to również doskonały surowiec do produkcji przetworów dla dzieci. Askona charakteryzuje się także dobrą przydatnością do przechowywania.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa