Marchew Askona - jedna z popularnych odmian tworząca korzenie typu Berlicum

Marchew Askona to jedna z odmian tworzących korzenie typu Berlicum. Ze względu na ich cenny skład i pewne walory znajduje zastosowanie głównie w przemyśle przetwórczym.

Charakterystyka

Askona to jedna z nowszych, późnych mieszańcowych odmian marchwi. Jest bardzo plenna, tworzy długie, lekko stożkowate, półostro lub tępo zakończone, pomarańczowe korzenie typu Berlicum z gładką skórką.

Na przekroju widoczny jest średni lub duży, pomarańczowy rdzeń, zbliżony wyglądem do kory. Wierzchołek korzeni nie wykazuje dużej tendencji do zielenienia. Marchew Askona zawiera:

  • 13,3% suchej masy
  • 18,7 mg% karotenu
  • 11,5% cukrów

Charakteryzuje się więc wysoką zawartością cennych składników, ponadto nie posiada skłonności do pękania oraz nie wykazuje dużej tendencji do kumulacji azotanów.

Uprawa

Nasiona odmiany Askona wysiewamy od końca kwietnia do maja na głębokość 1-2 cm. Norma siewu dla marchwi do przemysłu (to główne przeznaczenie odmiany Askona) wynosi ok. 0,8-1,2 mln szt. nasion/ha, gdzie w 1 g znajduje się 700-1000 sztuk nasion.

Gleba powinna być przepuszczalna, lżejsza, zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę, umiarkowanie wilgotna o odczynie zbliżonym do obojętnego (ph=6,0-6,5). Letni zbiór przeprowadzamy od sierpnia do października.

Zastosowanie

Marchew Askona to doskonała odmiana polecana do przemysłu przetwórczego – na zupy, sosy, surówki, soki, ale szczególnie do mrożonek. Z racji niskiej zawartości azotanów i słodkiego smaku to również doskonały surowiec do produkcji przetworów dla dzieci. Askona charakteryzuje się także dobrą przydatnością do przechowywania.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

JAK DUŻO WIESZ O MARCHEWCE? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy marchew może mieć kształt kulisty?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki