Koper Kronos - jedna z najplenniejszych i najbardziej aromatycznych odmian

Kronos to jedna z plenniejszych i bardziej aromatycznych odmian kopru ogrodowego. Stanowi doskonały dodatek do wielu potraw, a jego baldachy świetnie sprawdzą się podczas kiszenia warzyw.

Charakterystyka

Średnio późna odmiana Kronos tworzy średnio wysokie lub wysokie rośliny o ciemnozielonej, grubej, silnie ulistnionej łodydze pokrytej silnym woskowym nalotem. Na rozgałęzieniach rozwijają się długie, ciemnozielone liście, podobnie jak łodyga, pokryte silnym woskowym nalotem.

Kronos to jedna z bardziej aromatycznych i plenniejszych odmian kopru. Co jeszcze wyróżnia ją na tle innych koprów to wytwarzanie baldachów głównych o większej średnicy, z liczniejszymi szypułkami.

Uprawa

Nasiona kopru Kronos możemy wysiewać wiosną, 3-4-krotnie mniej więcej co 10 dni. W zależności od przeznaczenia wybieramy inny termin – do kiszenia materiał siewny najlepiej wysiewać w połowie kwietnia, a jeśli myślimy o uprawie poplonowej to siew przeprowadzamy na przełomie lipca i sierpnia.

Uprawę kopru Kronos możemy również rozpocząć w listopadzie, jednak jest to bardziej ryzykowne, gdyż nie powinno się pozwolić na wykiełkowanie roślin przed zimą – wchody nie przetrwają temperatur panujących w tym okresie.

Rozstawa siewu jest także uzależniona od przeznaczenia kopru – na koper zielony nasiona wysiewamy w rzędy odległe o 15-20 cm, a do kiszenia odległość możemy zwiększyć do 30 cm – w obu przypadkach na głębokość 1-2,5 cm. Jeśli chcemy wysiać koper przed zimą to głębokość siewu zwiększamy do ok. 3 cm.

Zastosowanie

Koper Kronos możemy sukcesywnie zbierać do bezpośredniego spożycia lub do wykorzystania w kwaszeniu i kiszeniu warzyw. Odmiana ta stanowi doskonały, aromatyczny dodatek do wielu potraw, m.in. młodych ziemniaków, czy kapusty. Nie zapominajmy także o jego właściwościach leczniczych – pomaga w walce z niestrawnościami, a także z nadkwasotą (głównie nasiona).

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki