Nasiona kopru ogrodowego - wszystko o dobrym materiale siewnym

Nasiona kopru ogrodowego Nasiona kopru ogrodowego

Koper ogrodowy rośnie obecnie na całym świecie. To popularna roślina przyprawowa o właściwościach leczniczych, która ma wszechstronne zastosowanie kulinarne. Owoce kopru są niezbędnym dodatkiem do dań konserwowanych i kiszonych, nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do suszenia czy mrożenia. Może stanowić bardzo aromatyczną ozdobę naszego ogrodu, jest też doskonałą rośliną doniczkową.

Koper nie jest wymagającą rośliną, nadaje się do uprawy w gruncie, a także uprawy doniczkowej na balkonie i w domu. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach kopru, przygotowując się do jego uprawy. 

Wygląd nasion

Owocem kopru jest rozłupnia składająca się z dwóch soczewkowato spłaszczonych rozłupek, które stanowią materiał siewny kopru. Mają one barwę jasno- lub ciemnobrązową i rozpadają się na dwie niełupki. Rozłupki mają 3-5 mm długości i wyraźnie zaznaczone brzegi w postaci skrzydełek. Nasiona kopru mają przyjemny korzenny zapach, nieco ostrzejszy niż liście kopru.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion kopru wynosi 1,1-1,8 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 660-800 nasion.

Zdolność kiełkowania

Kiełkowanie nasion kopru w pomieszczeniu w temperaturze 15o C trwa 5-10 dni. Natomiast kiełkowanie w gruncie trwa dwa-trzy tygodnie, a młode rośliny są odporne na późnowiosenne przymrozki.

Kiedy i jak siać nasiona?

Koper rozmnażany jest wyłącznie z nasion, sianych najlepiej wprost do gruntu. Przed siewem zalecane jest uszlachetnienie nasion metodą kondycjonowania w wodzie. Metoda ta polega na uwilgotnieniu nasion do 40%, a następnie ich 3-dniowej inkubacji w temperaturze 20o C, w codziennie przewietrzanych,  hermetycznych pojemnikach. Przyspiesza to wschody nasion i ułatwia ich równomierność, niezależnie od warunków pogodowych.

Gatunki jednoroczne, takie jak koper, warto wysiewać kilka razy w ciągu sezonu, by zawsze mieć je świeże pod ręką. Po raz pierwszy można je posiać na początku marca do doniczek ustawionych w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, w temperaturze 15o C. W kwietniu, gdy temperatura gleby będzie wynosić powyżej 12o C w dzień i powyżej 7o C w nocy, młode rośliny przesadzamy z doniczek na grządki w odległości co 10 cm.  

W późniejszym terminie, z reguły późną wiosną, rośliny wysiewamy bezpośrednio na grządkach. Nasiona  sieje  się ręcznie  lub  przy   pomocy odpowiednich siewników na głębokość 1,5-2 cm, w odległości co 10 cm między roślinami i co 25-30 cm między rzędami. Norma siewu kopru wynosi 1-1,2 g/m2, co wynosi 8-12 kg nasion na hektar. Drobne siewki należy przerywać co 25 cm. Jest to bardziej popularna metoda uprawy, ponieważ koper nie lubi przesadzania. Wysypujące się nasiona sprawiają, że sam wysiewa się po ogrodzie.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki