Jakie nasiona mięty warto kupić? Odpowiadamy!

Młoda roślina mięty pieprzowej Mięta pieprzowa

Mięta jest jedną z najstarszych roślin zielarskich na świecie. W Polsce występuje kilka z ponad 40 jej rodzajów, lecz największe znaczenie użytkowe ma uprawa mięty pieprzowej, która powstała ze skrzyżowania mięty nawodnej z miętą zieloną. Jako jedyna jest ona wykorzystywana nie tylko do celów przemysłowych, lecz także do celów leczniczych.

Mięta pieprzowa charakteryzuje się chłodzącym smakiem liści. Duża zawartość aromatycznych olejków sprawia, że wykorzystywana jest do produkcji herbat oraz naparów, a także jako przyprawa. Jednocześnie mięta pieprzowa to jedno z trudniejszych ziół do wyhodowania z nasion. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach mięty.

Wygląd nasion

Najczęściej jedna łodyga mięty zawiązuje jeden owoc, którym jest rozłupnia składająca się z czterech rozłupek. Zdarza się jednak, że cała roślina nie wytworzy żadnego owocu. Ponadto ze stu owoców jedynie 10 jest zdolnych do kiełkowania, lecz w niewielkim stopniu, co znacznie utrudnia pozyskanie roślin z uprawy nasiennej. Co ciekawe, nasiona mięty są drobniejsze niż mak.

Uprawa mięty        

Mięta może być uprawiana zarówno w uprawie gruntowej, w ogrodzie, jak również w uprawie balkonowej, w pojemnikach. Najczęściej rozmnaża się ją wegetatywnie, poprzez wczesnowiosenny lub późnojesienny podział nadziemnych części roślin lub podziemnych kłączy. Rozłogi mięty nie przechodzą nigdy w stan spoczynku, dzięki czemu mogą wydawać pędy przez cały rok.

Sadzonki pobiera się w maju, gdy pędy nadziemne będą mieć 10-15 cm długości, i przechowuje przez kilka dni przed sadzeniem w temperaturze 0-5o C. delikatne Rośliny powinny być zdrowe, a dodatkowo mieć całkowicie wykształcone liście i korzenie. Następnie wysadza się je ręcznie lub mechanicznie przy użyciu sadzarki na głębokości 6-7 cm. Zaleca się sadzić je co 15 cm, w odległości między rzędami wynoszącej 40 cm. Można pobierać je wielokrotnie przez cały okres wegetacji.

Kiedy i jak siać nasiona?

Rzadko stosowana, jednak możliwa jest również uprawa mięty z nasion. W takim przypadku nasiona mięty pieprzowej wysiewa się do gruntu w kwietniu lub maju, a czasem nawet w czerwcu. Przed wysiewem zalecana jest 7-dniowa stratyfikacja nasion poprzez umieszczenie namoczonych nasion w lodówce. Po tym okresie nasiona trzeba wysiać płytko, na głębokość 0,5 cm, zapewniając im temperaturę ok. 25o C. Zaleca się punktowy siew mięty po kilka nasion do jednego dołka, pamiętając, że wykiełkuje jedynie 10 nasion na sto.

Rozstawa nie jest istotna, ponieważ w momencie, gdy siewki osiągną wysokość 2-3 cm, następuje ich pikowanie. Wschody nasion mięty trwają długo, od trzech tygodni do nawet dwóch miesięcy, a jej siewki są niezwykle delikatne i wrażliwe na warunki zewnętrzne. Możliwa jest również uprawa domowa mięty, w pojemnikach. Jest ona nieco łatwiejsza niż uprawa gruntowa, ponadto siew nasion jest wtedy możliwy przez cały rok.

Zbiór nasion

Mięta pierzowa jako krzyżówka międzygatunkowa jest bezpłodna i praktycznie nie wytwarza nasion, które nadawałyby się jako materiał siewny. Zaleca się kupowanie nasion od wykwalifikowanych producentów, dzięki czemu mamy pewność, że nasza uprawa zakończy się powodzeniem.

Zdolność kiełkowania

Nasiona mięty zachowują zdolność kiełkowania przez maksymalnie 2 lata, jeśli zadbamy o ich przechowywanie w odpowiednio suchym miejscu.

Ceny nasion

Przykładowe ceny nasion mięty:

Mięta pieprzowa – 2,9-3,2 zł (opak. 0,1 g)

Mięta meksykańska – 3,5-3,9 zł (opak. 0,1 g)

Nasiona mięty do siewu kupisz tu

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. Bremness Lesley „Wielka księga ziół”, Wiedza i Życie, Warszawa 1991, wydanie VI, s. 94-95.
  2. McVicar Jekka „Księga ziół”, wyd. Solis, Warszawa 2006, s. 196-97.
  3. Krześniak Leszek Marek „Apteczka ziołowa”, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1988, wyd. III, s. 65-67.
  4. Mikołajczyk Krystyna, Wierzbicki Adam „Zioła”, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987, wydanie II, s. 170-173.
  5. „Nasiennictwo. Tom 2” pod red. Duczmala Karola W. i Tucholskiej Haliny, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań 2000, s. 333-334.
  6. Sazońska Barbara „Uprawa wybranych starych gatunków roślin uprawnych”, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, Radom 2010.
  7. Tyszyńska-Kownacka Danuta „Zioła na działce i w ogródku przydomowym”, Wydawnictwo Watra, Warszawa 1984, s. 62-66.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki