Uprawa lubczyku – popularnej rośliny zielarskiej będącej naturalnym afrodyzjakiem

Uprawa lubczyku Uprawa lubczyku

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to popularna bylina z rodziny selerowatych, o charakterystycznym smaku i zapachu podobnym do selerów. Jako aromatyczna przyprawa znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie.

Obecnie uprawia się go na terenach środkowej i południowej Europy, w Chinach i Stanach Zjednoczonych, natomiast w Polsce jego największe skupiska występują przede wszystkich na terenach legnickim i sieradzkim.

Lubczyk posiada wiele właściwościach zdrowotnych i jest nieco zapomnianą przyprawą, od wieków używaną jako naturalny afrodyzjak.

Opis

Lubczyk to roślina wieloletnia uprawiana w ogrodach, rosnąca na wysokość do 1,5-2 m. W pierwszym roku tworzy dużą rozetę dużych, długoogonkowych i połyskujących liści o pierzastym kształcie. Liście bliżej szczytu są mniejsze i mają krótsze ogonki. W następnych latach roślina wytwarza nagie, mocno rozgałęzione u góry łodygi kwiatowe. Łodygi są grube, szarobrązowe i wypełnione białym miąższem.

Na ich szczytach tworzą się płaskie kwiatostany składające się bladożółtych lub zielonkawożółtych kwiatów. Spłaszczone rozłupki jego owalnych owoców łatwo się rozpadają na dwie części, ukazując brązowe nasiona o półksiężycowatym kształcie.

Podziemną częścią lubczyku jest kłącze i wyrastające z niego grube korzenie z licznymi korzeniami bocznymi. Cała roślina jest niezwykle aromatyczna Potrzebuje 3-5 lat, żeby osiągnąć pełną dojrzałość.

Warunki uprawowe

Lubczyk jest dużą rośliną i wymaga sporego stanowiska wyłącznie dla siebie, w pobliżu 80-100 cm nie powinna być posadzona inna roślina wieloletnia. Lubi stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Jest mrozoodporny, ale ma duże wymagania wodne.

Wymaga gleby średnio zwięzłej i przepuszczalnej, o głębokiej, dobrej strukturze. Udaje się na glebach ciepłych i zasobnych w wapń. Zaleca się uprawianie go na polu w drugim roku po oborniku, najlepiej na stanowisku po ziemniakach.

Uprawa

Dla potrzeb  jednego gospodarstwa wystarczy kilka roślin lubczyku. Lubczyk rozmnaża się z nasion lub przez podział starszych kłączy. Świeżo dojrzałe nasiona wysiewa się na rozsadniku późnym latem, w sierpniu.

Dodatkowo lubczyk łatwo wysiewa się sam. Jesienią, gdy pojawią się trzy-cztery pierzaste liście, pobiera się z nich odcinki korzeni z pączkami, przerywając lub przesadzając je co 60 cm.

Na miejsca stałe lubczyk przesadza się wczesną wiosną, w rozstawie 50 cm na 80 cm. Lubczyk kwitnie w czerwcu i lipcu, do późnego lata. Na dwa-trzy tygodnie przed zbiorem zaleca się obwiązanie łodyg słomą, by uzyskać delikatną, bieloną roślinę.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki