Siew koniczyny - jak i kiedy? Zbiór najważniejszych informacji
Uprawa gorczycy czarnej – przedstawiamy najważniejsze informacje
Zobacz także
Pochodzenie gorczycy czarnej (Brassica nigra L.), nazywanej również kapustą czarną lub kapustą gorczycą, nie jest do końca ustalone, ale przyjmuje się, że jest to rejon krajów śródziemnomorskich. Historia jej użytkowania sięga czasów starożytnych, jednak obecnie poza krajami Europy Południowej i Azji Mniejszej jej uprawa nie cieszy się dużą popularnością.
Gorczyca czarna dzieli się na pięć odmian botanicznych, z czego tylko jedna znajduje się w uprawie w Europie. Dzisiaj w polskim krajowym rejestrze nie jest zarejestrowana żadna oryginalna odmiana gorczycy czarnej. W uprawie jest słabo rozpowszechniona, spotyka się jedynie populacje miejscowe o niewielkim plonie nasion.
Opis
Ogólny wygląd rośliny jest smukły, wyrasta na wysokość do 120 cm. Korzeń gorczycy czarnej jest typu palowego i tworzy cienki korzeń główny z niewielką liczbą korzeni bocznych. Główna łodyga jest owłosiona i na ok. 1/3 wysokości od dołu rozgałęzia się na szereg bocznych pędów. W początkowych fazach rozwoju nie tworzy ona rozety liściowej.
Wszystkie liście osadzone są na ogonkach. Dolne początkowo są wzniesione, zazwyczaj trójdzielne i mało owłosione, rzadziej całkiem nagie, natomiast górne – lancetowate. Kwiatostany w formie wielokwiatowego zwartego grona, rozkwitające od dołu ku wierzchowi, umieszczone są na pędach głównych i bocznych. Płatki korony kwiatów są żółtego koloru i bledną po koniec kwitnienia.
Czerwonobrunatne łuszczyny gorczycy są zwężone na obu końcach, sterczące do góry i przylegające do łodygi. Ich długość wynosi ok. 1,5-2,5 cm. Nasiona są drobne, okrągłe, o matowej powierzchni i ciemnobrunatnej lub czarnej barwie. Często pokrywa je biały nalot przypominający pleśń.
Warunki uprawowe
Wymagania gorczycy czarnej odnośnie do gleby i stanowiska są takie same jak gorczycy sarepskiej. Jej uprawa jest możliwa na terenie całego kraju, najlepsze są jednak kompleksy pszenne i żytnie bardzo dobre. Dobrze plonuje na glebach gliniastych i piaszczysto-gliniastych, udaje się też na murszach i torfach niskich z uregulowanymi stosunkami wodno-powietrznymi. Wymaga obojętnego lub prawie obojętnego odczynu gleby i stanowiska bogatego w wapń.
Do jej uprawy nie nadają się jedynie gleby bardzo zwięzłe i bardzo lekkie piaszczyste oraz suche. Nie lubi też gleb zakwaszonych i podmokłych.
Siew
Siew gorczycy następuje do gleby ogrzanej do temperatury co najmniej 6°C. Zalecana obsada dla gorczycy czarnej wynosi 150-200 roślin/m2 przy ilości wysiewu wynoszącej ok. 4,5-6 kg na hektar. Głębokość siewu powinna być jak najmniejsza i wynosić 1-1,5 cm. Zalecane jest również zwężenie rozstawy siewu w porównaniu do gorczycy białej do 25-30 cm, ponieważ nasiona gorczycy czarnej są mniejsze.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
3851 , 2 , 0 , 0 Koszyczki do uprawy cebulek kwiatowych - przydatne informacje
-
2382 , 0 , 0 , 0 Nawozy do hortensji - rodzaje, sposoby i terminy nawożenia
-
1373 , 0 , 0 , 0 Nawozy do iglaków - rodzaje, sposoby i terminy nawożenia
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki