Siew koniczyny - jak i kiedy? Zbiór najważniejszych informacji

Koniczyna czerwona Uprawa koniczyny czerwonej

Najpopularniejsze w uprawie pośród koniczyn są koniczyna czerwona i koniczyna biała, ale warte uwagi są również koniczyna białoróżowa (szwedzka), koniczyna krwistoczerwona (inkarnatka) oraz koniczyna perska. Stanowią one jedną z cenniejszych grup roślin występujących na łąkach i pastwiskach, dlatego kwestia siewu nie powinna być nam obca.

Przed siewem

Uwaga! Wybierajmy nasiona wysokiej jakości o dużej zdolności kiełkowania, a także pozbawione zanieczyszczeń (nasion chwastów i innych roślin).

Przed siewem warto zaprawić nasiona preparatem grzybobójczym, np. Funaben T, czy zaprawą nasienną T. Możemy również dodać nitraginę, która zawiera bakterie brodawkowe współżyjące z koniczyną – pozwoli to roślinom na łatwe wiązanie azotu z powietrza.

Metody siewu

Siew jednoczesny-rozdzielny – najefektywniejsza metoda siewu, polega na wysiewie nasion ochronnej rośliny w rozstawę rzędów 20 cm na głębokości 3-4 cm, a potem nasion koniczyny w międzyrzędzia na głębokość 1-1,5 cm, ewentualnie prostopadle do międzyrzędzi

Siew jednoczesny-łączny – siew, podczas którego wysiewa się nasiona koniczyny wraz z nasionami rośliny ochronnej w czasie jednego przejazdu siewnika (mało efektywny, nasiona koniczyny podczas tej metody wysiewane są zbyt głęboko)

Siew w zboża – nasiona koniczyny wysiewa się w zboża, gdy będą w fazie 3-4 liści – metoda polecana przy większej wilgotności

Siew

Nasiona każdego gatunku koniczyny wysiewa się na głębokość 1-1,5 cm.

Koniczynę czerwoną wysiewamy latem po wczesnych ziemniakach lub jęczmieniu ozimym. najczęściej wsiewana jest w ochronną roślinę, np. jęczmień jary, czy owies na zielonkę, rzadko uprawiana jest w czystym zasiewie. Jeśli decydujemy się na uprawę w zboża, to w warunkach polowych potrzeba 12-15 kg nasion/ha w rozstawie rzędów zbóż 12-15 cm.

Najefektywniejszą będzie uprawa koniczyny białej w mieszance z trawami, ok. 3-4 kg nasion koniczyny/ha w rozstawie rzędów 20 cm. Jeśli wysiewamy ją w jarą ochronną roślinę, można wykonać to wiosną w jęczmień jary, żyto lub owies albo jesienią w oziminy 8-9 kg nasion/ha. Warto wiedzieć, iż koniczyna biała wykiełkuje w temperaturze min. 1-3°C w zależności od odmiany.

Koniczynę białoróżową wysiewamy z trawami, najczęściej z tymotką łąkową i kostrzewą łąkową (max. Ilość traw 50 % mieszanki). Siew w rośliny ochronne – zboża jare, prowadzi się wiosną lub późnym latem w oziminy. Jeśli chcemy uprawiać szwedzką w czystym zasiewie, to na 1 ha potrzebujemy 8-12 kg nasion, w mieszance połowę tej dawki.

Z kolei myśląc o uprawie koniczyny perskiej do siewu czystego potrzeba 15-20 kg nasion, a w mieszance z życicą 13-15 kg + 8-10 kg życicy westerwoldzkiej (najlepsza rozstawa rzędów 10-15 cm). Dobrą mieszanką jest również koniczyna aleksandryjska 12 kg + życica westerwoldzka 20 kg, możemy ja również wysiać w czystym wysiewie w ilości 15 kg/ha i w rozstawie rzędów 15-20 cm. Inkarnatkę w dawce 20-25 kg nasion/ha przyjmując rozstawę 15-20 cm. Najlepiej wysiewać ją jesienią, niż wiosną, jeśli chcemy uzyskać większy plon masy roślinnej lub nasion.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Bodzon Z. „Rośliny motylkowate drobnonasienne – ważne ogniwo zmianowania” [w:] „Rośliny Strączkowe i Motylkowate Drobnonasienne”, Biznes-Press, Warszawa 2010 r., s. 43-48
  2. Gaweł E. „Wybór koniczyny” [w:] „Hodowla i Chów Bydła” nr 4/2011, s. 33-35
  3. Kalinowski M. „Białkowe rywalki” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy” nr 50/2013, s. 18
  4. „Szczegółowa Uprawa Roślin” tom II, red. Jasińska Z. i Kotecki A., wyd. AR, Wrocław 2003 r., s. 161-196

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki