Jak i kiedy siać facelię? Przedstawiamy najważniejsze zasady

Kwiat facelii Uprawa facelii

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) to ciekawa roślina, która dzięki barwie i aromatowi kwiatów kusi owady zapylające. A pszczelarze tylko się cieszą, bo wyprodukowany przez pszczoły miód faceliowy cieszy cię ogromnym zainteresowaniem – jest niezwykle smaczny i aromatyczny, do tego ma wiele właściwości leczniczych. Warto więc rozważyć uprawę facelii – nie jest taka trudna, jak by się wydawało, a przynosi wiele korzyści.

Przed siewem

Zanim zabierzemy się za siew facelii musimy poznać jej wymagania glebowe i klimatyczne oraz odpowiednio przygotować stanowisko. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, lecz źle kiełkuje na glebach zaskorupiających się, a także na takich, na których powstają zastoiska wodne.

Dobrze rośnie w naszym klimacie, młode rośliny znoszą spadki temperatur do -6°C. Przygotowując stanowisko skupmy się głównie na usunięciu wszystkich chwastów w przedplonie, szczególnie przy uprawie facelii na nasiona – bardzo powolnie wschodzi, przez co niechciane rośliny łatwo mogą się rozpanoszyć na polu.

Odmiany

W krajowym rejestrze COBORU znajduje się 7 odmian facelii błękitnej, są to: Anabela, Angelia, Asta, Atara, Lisette, Natra i Stala.

Siew

Siew facelii najlepiej przeprowadzić siewnikiem zbożowym w rozstawie 20-25 cm (ewentualnie 11 cm jak zboża) na głębokość 1-2 cm. Ważne jest, by nasiona dokładnie pokryć glebą, gdyż wystawione na działanie promieni słonecznych mogą mieć problem z wykiełkowaniem. Jeśli zauważymy, że nie są dobrze przykryte, warto zastosować lekkie bronowanie. Wschodów spodziewać się możemy już przy temperaturze 2-3°C.

Nasion nie musimy zaprawiać, gdyż facelii w trakcie wschodów nie porażają choroby i szkodniki, czasem mogą pojawiać się zgorzele siewek, lecz można je wyeliminować prawidłową uprawą gleby.

Facelię w czystym siewie lub w mieszankach wysiewamy do połowy sierpnia, uprawiając ją na nasiona siew przeprowadzamy na przełomie marca i kwietnia. Termin siewu na przełomie maja i czerwca nie jest zalecany, gdyż skutkuje plonem zmniejszonyn o ok. 50%.

Normy siewu

 • w czystym siewie: 10-15 kg nasion/ha
 • w mieszankach z roślinami strączkowymi: 2-3 kg nasion/ha
 • uprawa na paszę: mieszanka facelii 3 kg i seradeli 30 kg (można użytkować dwukośnie); mieszanka facelii 3-4 kg i łubinu żółtego 80 kg/ha
 • uprawa na nasiona: na zasobniejszych glebach 8-10 kg/ha
 • uprawa na nasiona: na słabszych glebach 10-15 kg/ha

Facelia jest bardzo wydajną rośliną, gdyż może być wysiewana 2-3 razy w ciągu jednego sezonu, dając każdorazowo 15-20 ton zielonki z 1 hektara.

Przykłady dobrych mieszanek wykorzystywanych w poplonie ścierniskowym (na 1 ha):

 • 8 kg facelii + 60 kg peluszki + 80 kg bobiku
 • 8 kg facelii + 50 kg wyki siewnej + 70 kg peluszki
 • 3 kg facelii + 10 kg słonecznika + 50 kg wyki jarej
 • 5 kg facelii + 30 kg seradeli
 • 5 kg facelii + 10 kg gorczycy białej
 • 6 kg facelii + 40 kg wyki ozimej

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

 1. Gardyna-Ciosek M. „Bobik, łubin i facelia” [w:] „Rolniczy Rynek” nr 6/2012, s. 26-27
 2. Kalinowski M. „Na wczesny poplon” [w:] „ Tygodnik Poradnik Rolniczy” nr 27/2013, s. 24-27
 3. Walendowski Macew J. „Każdy może uprawiać facelię na nasiona” [w:] „Top Agrar Polska” nr 1/2008, s. 86-88
 4. Zarzecka K., Artych P. „Uprawiajmy facelię” [w:] „Raport Rolny” nr 7/8/2006, s. 35-36
 5. „Szczegółowa Uprawa Roślin” tom II, red. Jasińska Z. i Kotecki A., wyd. AR, Wrocław 2003 r., s. 309-310

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki