Jak uprawiać facelię błękitną? Odpowiadamy!

Uprawa facelii błękitnej Kwitnąca facelia

Facelia błękitna to jednoroczna roślina z rodziny faceliowatych (Hydrophyllaceae). Wyróżniającymi cechami facelii są: małe wymagania siedliskowe, wodne oraz pokarmowe, szybkie tempo wzrostu oraz krótki okres wegetacji. Dzięki powyższym właściwościom może być z powodzeniem wykorzystywana jako międzyplon ścierniskowy. Facelia błękitna nie jest spokrewniona z innymi, uprawnymi gatunkami roślin, dlatego nie jest silnie porażana przez choroby i szkodniki. Jej właściwości mątwikobójcze sprawiają, że stanowi ważny element zmianowania na polach obsiewanych burakami cukrowymi oraz rzepakiem ozimym. Roślina jest bardzo konkurencyjna w stosunku do uciążliwych chwastów, pełni funkcję rośliny pionierskiej na obszarach zdegradowanych rolniczo.

Średni plon facelii w siewie czystym wynosi od 180 kg/ha na glebach słabych, o małej pojemności wodnej, do 1100 kg na lessach. Głównym kierunkiem użytkowania facelii jest uzyskanie paszy lub przeoranie jako zielony nawóz. Uprawa na nasiona to trudne i ryzykowne przedsięwzięcie. Nadmierna ilość opadów w okresie od kwitnienia do dojrzewania przedłuża rozwój rośliny, w konsekwencji obniża plonowania i utrudnia zbiór. Ponadto facelia błękitna charakteryzuje się silną, negatywną reakcją na nierównomierne rozmieszczenie roślin na polu. Przy siewach rzadkich intensywnie się rozkrzewia, a jej owoce pękają, przez co dochodzi do nadmiernego osypywania się nasion.

Stanowisko, przedplon

Facelia jest mało wymagająca co do siedliska. Dobrze czuje się na glebach lekkich o uregulowanym odczynie, na których nie tworzą się zastoiska wodne.  Lepiej plonuje na kompleksach żytnich niż pszennych. Jest rośliną ciepłolubną o krótkim okresie wegetacji (45- 65 dni). Za najlepsze przedplony w uprawie facelii uważa się okopowe na oborniku oraz zboża.

Zabiegi uprawowe

Uprawa na nasiona wymaga podobnego przygotowania roli jak pod zboża. Po zbiorze przedplonu należy zadbać o pełen zestaw pożniwnych zabiegów uprawowych. Orka przedzimowa musi być głęboka (20-25 cm). Wiosną, zaleca się stosowanie wału, który przyspieszy osiadanie gleby przed siewem, oraz brony posiewnej.  Uprawiając facelię na paszę wykonuje się takie same zabiegi jak dla produkcji na nasiona. Letni wysiew rośliny w międzyplonie wymaga wykonania podorywki (15 cm) i bronowania tuż po zbiorze rośliny przedplonowej.

Nawożenie

Facelia błękitna ma małe wymagania pokarmowe. Nawozy mineralne najlepiej zastosować bezpośrednio przed wiosennym siewem w ilości: 90 kg K2O/ha, 70 kg P2O5/ha, 40 kg N/ha. Jeśli facelia uprawiana jest na stanowisku po dobrym przedplonie, wówczas można ograniczyć dawkę nawożenia azotowego, nawet do 25- 30 kg/ ha. Wysiewając facelię w międzyplonie ścierniskowym, trzeba zmodyfikować powyższe dawki: przedsiewnie 50 kg P2O5/ ha, 70 kg K2O/ ha, krótko po wschodach 30 kg N/ ha. Podstawowe parametry dotyczące siewu facelii błękitnej (uprawa na nasiona w siewie czystym, międzyplon ścierniskowy) przedstawiono poniżej (Tabela 1.)

Kierunek użytkowania

Termin wysiewu

Ilość wysiewu

Rozstawa rzędów

Głębokość siewu

Facelia błękitna na nasiona

II / III dekada kwietnia

 

12- 18 kg/ ha

 

 

25 cm

 

1,5- 2 cm

 

6- 10 kg/ha

 

40-45 cm

Facelia błękitna- międzyplon ścierniskowy

Do 15 sierpnia

10- 15 kg/ha

25 cm

2-4 cm

Tabela 1. Podstawowe parametry dotyczące siewu facelii błękitnej (uprawa na nasiona w siewie czystym, wysiew międzyplonu ścierniskowego)). Na podstawie „Uprawa facelii błękitnej” IUNG- PIB

Przy wysiewie facelii błękitnej uprawianej na nasiona warto zadbać o bardzo dokładne przykrycie nasion glebą. Pozostawienie ich na powierzchni osłabia kiełkowanie, a ostatecznie obniża plon.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki