Miniszklarenki - sposób na przyspieszoną uprawę roślin

Na sklepowych półkach coraz częściej spotykanym towarem są wszelkiego rodzaju miniszklarenki. Jest to pojemnik do produkcji rozsady w domowych warunkach. Składa się tacki, na której umieszczone są pojemniczki-doniczki i przeźroczystego wieczka. W formach i kolorach miniszklarenek, fantazja nie zawodzi producentów. Wybór jest ogromny. Od bardzo prostych po bardziej skomplikowanych konstrukcji. Zadaniem mini szklarenka jest stworzenie optymalnych warunków kiełkowania nasion i wzrostu sadzonek zielonych. Zdrowa rozsada przygotowana w odpowiednich warunkach, wcześniej wejdzie w okres owocowania np. pomidory. Jest to niezastąpiony sposób na przygotowanie sadzonek np. pelargonii, dzięki którym nasz balkon rozkwitnie zaraz po wiosennych przymrozkach.

 

Jak zbudowana jest miniszklarenka

Każda miniszklarenka domowa ma dwa podstawowe elementy. Są to:

  • Tacka/ Kuweta – dolna cześć pudełka. Jest wykonana w barwnego plastiku, ma dość grubsze ścianki od pokrywki. Cechuje się elastycznością, ma zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kuwetka możne być bezpośrednio wypełniona podłożem lub przeznaczona do umieszczania doniczek i pojemniczków, które są w zestawie. Dostępne są też modele z krążkami torfowym.  Doniczki lub komory mają bardzo zróżnicowaną pojemność. Od malutkich wytłoczeń do pojedynczych minidoniczek o kilkucentymetrowych bokach. Mogą być umieszczone indywidualnie lub zespolone po kilka sztuk. Ukształtowana jest w odpowiedni sposób by zbierać nadmiar wody po podlewaniu.
  • Pokrywa/Wieczko – Ta część to kluczowy element dla naszej rozsady. Jest zawsze przezroczysta, musi być bowiem całkowicie przepuszczalna dla promieni słonecznych. Wykonana podobnie jak dno z tworzywa sztucznego o różnej elastyczności. W modelach bardziej zaawansowanych, jest wyposażona w przesuwane wywietrzniki. Służą one do regulowania temperatury i wilgotności. Jest to bardzo komfortowy element. Regulowanie nie wymaga zdejmowania całego wieczka i jest dość precyzyjne. Płynne dozowanie dopływu powietrza ma duże znaczenie dla zdrowotności roślin. Prawidłowo wietrzone są mniej narażone na choroby powodowane przez grzyby. Pozwala również na dłuższe utrzymanie odpowiedniej wilgotności i doglądanie roślin bez potrzeby psucia warunków panujących wewnątrz.

Szklarenki mają różne wielkości i kształty. Zazwyczaj jest to prostokąt - najłatwiej umieścić go na półce lub parapecie. Mogą być wykonane z bardzo lekkiego plastiku lub masywniejsze ze sztywnego polistyrenu. Bardziej profesjonalne wersje mają termostaty, dające możliwość utrzymania stałej temperatury podłoża, co jeszcze bardziej pobudza tempo kiełkowania i wzrostu. Dla bardziej wymagających pojawiały się większe wersje, o zwiększonym litrażu. Mogą być wyposażone w drewniane nóżki. Dzięki temu nie musimy się schylać- wykonywanie wszelkich zabiegów będzie bardziej komfortowe. Początkowo można w niej uprawiać rozsady warzyw i ziół a w pełni lata wykorzystać jako pojemnik na kwiaty. Taka większa szklarenka może być ciekawym uzupełnieniem wystroju balkonu. W asortymencie sklepów warto zwrócić uwagę na szklarenki w formie kloszy. Jest bezbarwna wytłoczka w kształcie kopuły z zamykanymi otworami wentylacyjnymi. W komplecie często dołączone są szpilki do przytwierdzenia klosza do gruntu. Jest to produkt służący do ochrony świeżo posadzonych i wrażliwych roślin przed nagłym spadkiem temperatury, intensywnymi opadami czy szkodnikami.

Miniszklarenki to ekonomiczny i bardzo skuteczny sposób na wyprodukowanie zdrowej rozsady o zwartym systemie korzeniowym niczym nie odbiegających od tych dostępnych w sklepie. Chronią młode roślinki przed przeciągiem, chłodem i utratą wilgotności Dzięki prawidłowo wyprodukowanej rozsadzie zyskamy na czasie oczekiwania na zbiory. Specyficzny mikroklimat panujący w szklarence oznaczą lepszy start dla krzepkich i pełnych wigoru sadzonek a nam pełny sukces w późniejszej uprawie.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki