Doniczki torfowe - dlaczego warto stosować? Zobacz!

Doniczki torfowe nie są nowością na rynku ogrodniczym. Mimo to, dopiero od niedawana zyskują na popularności. Jest to produkt wygodny a do tego ekologiczny. Gdy nadchodzi gorący okres wysiewu i pikowania rozsad warto je mieć pod ręką. Posiadają prawie same zalety – są lekkie, tanie, zapewniają optymalne warunki wzrostu dla kiełkujących nasion. Przyjrzyjmy się zatem tym niepozornym a bardzo korzystnym doniczkom.

Z czego i jak produkuje się doniczki torfowe?

Wbrew nazwie doniczka torfowa ma w sobie zazwyczaj tylko 50% torfu. Resztę stanowi pulpa drzewna lub masa celulozowa. Proporcje składników mogą jednak ulegać zmianie. Czasem możemy znaleźć doniczki o 70% zawartości torfu. Dodawane jest również wapno, by doniczki miały odczyn obojętny. Składniki mieszane są ze sobą a następnie za pomocą pracy prasy wytłaczany jest odpowiedni kształt.

Kształt, rozmiar i forma

Kwadratowy lub okrągły to podstawowe kształty doniczek torfowych. Wybór rozmiarów jest dość szeroki. Najmniejsze mają 4,5 centymetra a największe są kilkakrotnie większe. Wybierać możemy również między pojedynczymi doniczkami lub wersją kilku doniczek zespolonych ze sobą. Obie opcje są korzystne. Wszystko sprowadza się do ilości posiadania wolnej przestrzeni i gatunku, który chcemy wysiać. Pojedyncze doniczki świetnie się spisują jako pojemniki dla roślin szczególnie wrażliwych na uszkodzenia. Do plusów doniczek pojedynczych zarówno okrągłych jak i kwadratowych zaliczamy: ograniczoną powierzchnię, brak start zużywanego podłoża i bardzo dobry dostęp powietrza. Doniczki zespolone zaś, to dobry wybór przy produkowaniu rozsady w większej ilości. Paletki doniczek zespolonych podzielone są na 6, 10 lub 12 komór. Taka wersja doniczek jest prostsza do manipulowania, ułatwiają równomierne podlewanie, są bardziej stabilne od pojedynczych egzemplarzy, szybsze do napełnienia podłożem.

Co oferuje doniczka torfowa?

Przewaga doniczki torfowej nad pojemnikiem z tworzywa sztucznego jest duża. Zakup nowych doniczek torfowych jest mniejsza niż koszty utrzymania pojemników wielorazowych. Odpada czasochłonne mycie i dezynfekowanie. Wiąże się to również z brakiem chorób i szkodników. Nie ma potrzeby zajmowania powierzchni, gdy są nieużywane. Korzyści jakie zaś osiągniemy dla roślin są wręcz nieocenione. Najważniejsza z nich to brak uszkodzeń korzeni i stresu spowodowanego przesadzaniem. Roślina nie marnuje swojej energii na regenerację, jest wzrost jest niczym nie hamowany. Dynamiczny rozwój oznacza dla nas szybsze wejście w okres kwitnienia i owocowania. Przekłada się to również na plony. Są znacznie zdrowsze i lepszej jakości. Doniczki torfowe poprzez ograniczoną powierzchnię zapewniają młodym siewkom wyrównaną temperaturę i wilgotność. Ścianki doniczek zapewniają dostęp do powietrza, nie powodują zaparzania bryły korzeniowej jak to często ma miejsce w plastikowych pojemnikach. Ponadto doniczka torfowa nie ogranicza rozwoju systemu korzeniowego. Roślina bez problemu może przerastać doniczkę, nie występuje skręcanie korzeni. Brak bariery fizycznej przyczynia się do pięknie rozbudowanej bryły korzeniowej. Takie rośliny znacznie lepiej przyjmują się na miejsca stałe, mają znacznie większą tolerancję na niekorzystne warunki i stresy uprawowe. Doniczki torfowe są produktami w 100% biodegradowalnymi. Przygotowaną rozsadę sadzi się wraz z doniczką. Jest to ogromny plus. Pozwala na zaoszczędzenie czasu, ilości zużytego podłoża. Nie ma konieczności wyjmowania rośliny – mamy pewność ze nie uszkodzimy delikatnych, młodych korzonków. Doniczka z flancą staje się integralną częścią podłoża. Pod wpływem wody i czynników glebowych doniczka rozkłada się. Jest to również pozytywny aspekt stosowania doniczek torfowych. Do ziemi zostaje wprowadzona materia organiczna, która użyźnia glebę, jest też dobrą dawką składników pokarmowych dla posadzonej rośliny. Doniczki torfowe są rewelacyjne do przenoszenia i transportu roślin. Są lekkie i wygodne nawet po wypełnieniu podłożem. Siewki w doniczkach torfowych lepiej się hartują, ponieważ materiał, z którego są zrobione lepiej oddaje temperaturę otoczenia niż jego plastikowy odpowiednik. W dnie doniczek torfowych są duże otwory. Ma to nie tylko wpływ na swobodną rozbudowę korzeni, ale też na idealne oprowadzanie wody. Jak widać doniczki torfowe mają wiele zalet z których możemy tylko skorzystać.

Doniczka torfowa nieco inaczej

Obok doniczek torfowych o tradycyjnej formie pojemniczków znajdziemy produkt o nazwie pęczniejące doniczki torfowe. Jest to jeszcze jedna alternatywa dla klasycznych doniczek rozsadowych. Pęczniejąca doniczka torfowa (z ang. GrowBlock) to nic innego jak bardzo mocno sprasowane podłoże otoczone przepuszczalną siateczką lub włókniną. Nie ma potrzeby używania ziemi – doniczka sama w sobie jest podłożem, na którym kiełkuje roślina. Niekiedy do składu doniczki dodany jest nawóz wieloskładnikowy co podnosi jej standard. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – nie potrzeba nam nic oprócz wody by wysiać ulubione gatunki. Po namoczeniu wystarczy umieścić nasiona warzyw lub kwiatów i zadbać o temperaturę, światło i wilgotność. Gdy roślina osiągnie odpowiednią wielkość sadzimy ją na miejsce docelowe. Nie wyjmujemy jej z powstałej doniczki, nie narażając siewki na stres przesadzeniowy i uszkodzenia korzeni. Siateczka otaczająca doniczkę szybko ulega rozkładowi. Jest to komfortowa i nieco przyspieszona metoda na uzyskanie bujnej i zdrowej rozsady a przy tym ekologiczna.

 

Doniczki torfowe stanowią idealne rozwiązanie, godzące niskie nakłady finansowe, korzyści uprawowe i dbałość o środowisko naturalne. Są coraz chętniej używane przez profesjonalnych hodowców i ogrodników – amatorów. Doskonale ukorzenione rozsady to dobry zysk i wielka satysfakcja. Szybkie i bujne kwitnienie roślin ozdobnych czy wcześniejsze zbiory warzyw to mocne strony zastosowania doniczek torfowych. Ten nowoczesny produkt niesie nowy etap w produkcji ogrodniczej.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki