Nawozy do surfinii i petunii - podstawowe zasady nawożenia

Już w starożytnej Grecji i Rzymie stosowano proste substancje poprawiające rozwój roślin. Nawożenie roślin jest jedną z podstaw udanej uprawy. O jego zaletach nie trzeba przekonywać żadnego ogrodnika. Każda grupa roślin posiada odrębne wymagania w tym zakresie. Jedną z nich są bardzo lubiane surfinie i petunie. Powszechnie sadzone w ogrodach i na balkonach, zachwycają mnogością i wyglądem kwiatów. Podpowiadamy, czym nawozić te kwiaty, by były jeszcze piękniejsze!

 

Kto jest kim, czyli różnice między surfinią a petunią

Z botanicznego podziału wynika dość jasno, że oba gatunki są… tym samym. Podziału dokonano dla uproszczenia rozpoznawania. Petunia hybrida – Petunia ogrodowa- pochodzi z Ameryki Południowej. Mało kto wie, że jest krewniaczką tytoniu. Surfinia jest petunią o zwisających pędach. Rośnie ona w sposób kaskadowy, formując się w barwne kobierce.  Pierwsze okazy tej postaci petunii uzyskano w Japonii, po czym szybko się rozprzestrzeniały.

 

Wymagania uprawowe surfinii i petunii

By cieszyć się z bujnie kwitnących roślin musimy zapewnić im słoneczne stanowisko. Na rynku jest mnóstwo gotowych podłoży, dedykowanych temu gatunkowi. Ma ono już dobrane odpowiednią strukturę i przepuszczalność. Odmiany o okazałych kielichach ustawiamy w osłoniętym miejscu, by zbyt ulewny deszcz lub silny wiatr nie zniszczyły roślin. Ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatów i zeschłych liści, które mogą być przyczyną chorób. Poza wymienionymi zabiegami, musimy zapewnić im odpowiednią wilgotność poprzez regularne podlewanie i dostarczanie składników odżywczych. Gatunek należy do roślin o wysokich wymaganiach pokarmowych – do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia warto zastosować nawozy przeznaczone specjalnie dla nich.

 

Rodzaje nawozów do surfinii i petunii

Obecnie na półkach sklepów ogrodniczych aż roi się od rodzajów nawozów oferowanych przez różne firmy. Mamy szeroki wybór począwszy do prostych nawozów organicznych poprzez preparaty organiczno – mineralne po bardziej zaawansowane technologicznie nawozy mineralne lub typu 3 w 1. Każdy z nich ma specjalistycznie opracowaną recepturę, optymalnie dostosowaną do wymagań gatunku. Skład obfituje w makro i mikroelementy, o odpowiednim stosunku. Nawozy dedykowane jednemu rodzajowi kwiatów są dużym ułatwieniem dla hodowcy nie wspominając o zadowolonych roślinach. Branża ogrodnicza oferuje nam całą paletę środków do odżywiania kwiatów petunia hybrida. Mamy możliwość wybierania nie tylko składu nawozu, ale też jego formy. Najpopularniejsze są nawozy płynne. Ma je w swojej ofercie prawie każdy wiodących producentów ogrodniczych. Mogą mieć konsystencję tradycyjną lub o żelową. Nieco niżej plasują się nawozy w postaci sypkiej, do rozpuszczania w wodzie, którą podlewamy. Często można wykorzystywać je też mieszając w wierzchnią warstwą podłoża. Dostępne mamy preparaty w formie długodziałającej. Jest to typ nawozów otoczkowanych, stopniowo uwalniających pierwiastki przez cały sezon wegetacyjny. Są zazwyczaj określane jako typ osmocote. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla zapominalskich. Do możliwości sposobów nawożenia dodać należy jeszcze różnego rodzaju aplikatory, pałeczki i tabletki. To na jaki typ nawozu się zdecydujemy zależy tylko od naszych osobistych preferencji i doświadczenia. 

 

Jaki typ nawozu wybrać?

Surfinie i petunie to rośliny uwielbiane za liczne, duże kwiaty o nasyconych barwach. Jeśli chcemy takie uzyskać nawóz, po który sięgniemy musi mieć odpowiedni skład. Przed wszystkim powinien być to nawóz wieloskładnikowy. Najlepiej sprawdzają się preparaty bazujące na NPK (azot, fosfor, potas) uzupełnione o mikroskładniki takie jak magnez, żelazo, mangan, molibden, cynk, bor, miedź Azot jest składnikiem budulcowym, ważnym na początku wzrostu. Najważniejsze dla kwiatów są potas i fosfor – zapewniają obfitość kwitnienia. Inne wpływają na wybarwienie kwiatów, ich wigor i tempo wzrostu oraz na długość okresu kwitnienia. Uzupełniająco nawozy dla tej grupy roślin mogą zawierać dodatki takie jak witaminy czy wyciągi naturalne, pożyteczne mikroorganizmy. Do dyspozycji mamy również nawozy organiczne, dla osób żyjących w zgodzie z naturą. Mają szereg zalet, jak choćby bezpieczeństwo stosowania i nieduży nakład finansowy. Dużą popularnością cieszą się preparaty z dżdżownic kalifornijskich. Mankamentem nawozów organicznych jest niska zawartość potasu.

 

Jak i kiedy nawozy stosować dla gatunku Petunia

Nawozy przeznaczone do surfinii i petunii można stosować przez cały sezon wegetacyjny, według szczegółowych zaleceń producenta, przy czym ostatnie nie powinno być później niż we wrześniu. Najczęściej jest to dawka 20-30 gramów lub mililitrów na 10 litrów wody. Poszczególne nawozy różnią się stopniem koncentracji i szybkością działania. Standardowo nawóz dodaje się do wody, którą podlewamy kwiaty. Zabieg najczęściej zalecany jest 1-2 razy w tygodniu. Reguły te dotyczą nawozów płynnych. Jeśli wybór padł na nawóz długodziałający, granulki w odpowiedniej dawce dosypujemy do podłoża, w którym posadzone będą petunie. Jeśli odmierzanie porcji nie idzie nam zbyt sprawnie, warto stosować nawozy organiczne. Tu polecane są biohumusy, guana, oborniki. Nie niosą niebezpieczeństwa przenawożenia, nie zniszczą roślin nawet jeśli pomylimy nieco dawkę.  W prawidłowym nawożeniu liczy się prze wszystkim regularność. Jest to główny klucz do pięknych i bujnych surfinii i petunii.

 

Zalety nawożenia

Nawożenie to element niezbędny w świadomie prowadzonej pielęgnacji kwiatów. Grupa Patunia hybrida jest bardzo czułą na tym punkcie. Prawidłowo dobrany nawóz gwarantuje nam zdrowe i silne rośliny. Jest prawie że, gwarancją obfitości, regularności kwitnienia i długiego czasu kwitnienia. Daje zwiększoną odporność na szkodniki, choroby. Rośliny staja się bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunki atmosferyczne, lepiej znoszą stresy i szybciej się regenerują. Użycie nawozu dedykowanego jest wspaniałą inwestycją, by nasz ogród stała się prawdziwym rajem kolorowych kobierców surfinii i malowniczych zakątków z okazałymi petuniami. Zastosowanie jednego nawozu dla danej grupy roślin jest znacznie prostsze i zajmuje mniej czasu, są wielokrotnie lepsze od nawozów uniwersalnych.

 

Złote zasady nawożenia

  • Nie należy przekraczać dawek zalecanych przez producenta nawozu, obowiązuje tu reguła „mniej znaczy lepiej”.
  • Po nazwożeniu preparatami w formie stałej zawsze podlewamy rośliny, dokładnie spłukując resztki nawozu z liści i kwiatów.
  • Stosuj nawozy systematycznie - jest to szczególnie ważne dla roślin w pojemnikach, mają ograniczoną przestrzeń do pobierania pokarmu, ziemia często jest wypłukiwana przez podlewanie i deszcz.

 

Nawozy do surfinii i petunii to preparaty niezbędne do wyeksponowania całej urody tych kwiatów. Ich wymagania są dość wysokie, by były zdrowe i okazałe potrzebują dużych dawek pożywienia. Dzięki specjalistycznym nawozom jest bardzo łatwe. Wybór oferowany na rynku jest ogromny, z pewnością dopasujemy nawóz, który będzie nam odpowiadał. Sięgając po nawozy dedykowane dla jednego rodzaju roślin, mamy gwarancję, że spełnimy ich oczekiwania a one odwdzięczą się nam pięknym wyglądem!

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki