Nawożenie obornikiem - poznaj najważniejsze zasady i terminy

Nawożenie obornikiem Nawożenie obornikiem

Obornik to nawóz naturalny powstający ze zmieszania ze ściółką stałych i płynnych odchodów (kału i moczu) zwierząt gospodarskich. W zależności od rodzaju hodowli może być to obornik bydlęcy, świński, koński, owczy czy drobiowy. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje z zakresu nawożenia obornikiem.

Skład obornika

Skład chemiczny obornika jest uzależniony od gatunku zwierząt, ich wieku, sposobu użytkowania i karmienia, a także procesów zachodzących podczas jego przechowywania. Odchody bydła i trzody chlewnej zawierają więcej wody niż koni, owiec i drobiu, zaś odchody zwierząt młodych, ciężarnych oraz produkujących mleko czy wełnę są ubogie w składniki mineralne.

Słoma, której zazwyczaj używa się  jako ściółki, w swoim składzie zawiera takie pierwiastki, jak: azot, fosfor i potas. Najczęściej wykorzystywana jest słoma zbóż, głównie żyta.

Obornik w swoim składzie zawiera ok. 40% suchej masy organicznej oraz wszystkie mikro- oraz makroskładniki niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin. W tabeli 1 zostały przedstawione zawartości podstawowych makroelementów wchodzących w skład obornika z uwzględnieniem różnych zwierząt gospodarskich.

Przykładowe zawartości azotu, potasu i fosforu w oborniku w kg/t świeżej masy [3,4]

Rodzaj obornika

Azot (N)

Potas (K2O)

Fosfor (P2O5)

Bydlęcy

4–6

6–7

3–4

Trzody chlewnej

4,5–8

5–7

4–8

Owczy

6

3

2

Koński

6

10

3,5

Drobiowy (świeży)

10–15

6–7

6–9

Drobiowy (przefermentowany)

20–25

12–14

15–20

 

Obornik bydlęcy i koński zawiera duże ilości potasu, zaś trzody chlewnej – fosforu. Obornik drobiowy świeży i przefermentowany wykazuje dużą koncentrację makroelementów, dlatego też nie należy go stosować w okresie letnio-jesiennym w dawkach wyższych niż 7 t/ha.

Zawartość azotu w poszczególnych obornikach jest uzależniona od sposobu jego przechowywania. Obornik przechowywany luźno w pryzmach składowych może zawierać o 50% mniej azotu od wartości podanych w tabeli.

Jeden kilogram obornika zawiera również przeciętnie: 3,6 g wapnia, 1,1 g magnezu, 5,3 mg boru, 5 mg miedzi, 640 mg manganu, 0,43 mg molibdenu, 353 mg cynku i 0,33 mg kobaltu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki