Cięcie winorośli to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Przekonaj się!
Nawożenie winorośli – pomagamy dobrać zabiegi dla Twojej uprawy
Zobacz także
Nawożenie winorośli można podzielić na dwa okresy: pierwszy z nich stanowi odpowiednie przygotowanie gleby i stanowiska pod uprawę, drugi to z kolei stosowanie nawozów po wejściu roślin w okres owocowania. Inny będzie sposób w przypadku upraw amatorskiej i towarowej. Niemniej zawsze dobrze dobrane i przeprowadzone nawożenie pozwoli na przyspieszenie wzrostu roślin, zwiększenie plonowania oraz poprawę jakości owoców.
Nawożenie przed uprawą
Jednym z zabiegów przy przygotowaniu stanowiska pod uprawę jest nawożenie. O ile inne prace należy rozpocząć już w roku poprzedzającym zakładanie plantacji, o tyle nawozy stosuje się bezpośrednio przed sadzeniem na wiosnę.
W uprawie amatorskiej najlepsze jest stosowanie nawozów naturalnych, zarówno przed sadzeniem, jak i później, w okresie owocowania krzewów. Dobrze, gdy jest on łatwo dostępny lub gdy dysponujemy nim we własnym gospodarstwie i nie musimy ponosić zbędnych kosztów sprowadzenia obornika. Jego dawka powinna wynosić od 8 do 10 kg/m2. Alternatywnie, dobrze rozłożony obornik można zastąpić kompostem, którego dawka powinna być nieco większa i mieścić się w przedziale od 10 do 15 kg/m2. Pamiętajmy przy tym, że przed posadzeniem winorośli, a po rozłożeniu nawozu naturalnego, glebę należy głęboko przekopać.
Gdyby pozyskanie obornika było trudne lub miało się okazać nieekonomiczne, można go zastąpić nawozem mineralnym w postaci wieloskładnikowego nawozu pod uprawę roślin jagodowych. Jego dawka jest zależna od rodzaju gleby i zawiera się z przedziale od 10 do 20 dag/m2. Mniejsze zapotrzebowanie mają gleby lekkie, natomiast nawożenie tych ciężkich wymaga zastosowania maksymalnej dawki.
Wapnowanie
Wapnowanie gleby jest specyficznym procesem z pogranicza użyźniania, gdyż jego celem jest doprowadzenie pH podłoża do optymalnego poziomu, który w przypadku winorośli wynosi od 6,5 do 7 i jest zależny od odmiany.
Wapno stosujemy kilka tygodni przed uprawą, aby gleba mogła zmienić swoje właściwości i żeby nie przeprowadzać tego zabiegu w krótkim odstępie czasu od nawożenia obornikiem. Wówczas zachodzące reakcje spowodowałyby osłabienie efektu nawożenia na skutek strat azotu.
Zabieg ma charakter jednorazowy, więc wysiewamy maksymalną dawkę 20 dag CaO na 1m2, cały czas mając na uwadze odmianę, jaką planujemy uprawiać, gdyż niektóre z nich lepiej rosną na glebach o lekko kwaśnym środowisku. Z tego względu wapnowanie może w ogóle okazać się zbędne.
Nawożenie plantacji owocującej
Podczas owocowania najlepiej nawozić krzewy głównie, a nawet wyłącznie nawozem organicznym w postaci obornika. Jego roczna dawka wynosi od 2 do 3 kg/m2. Nawożenie przeprowadzamy w okresie jesiennym, po zbiorach. Do użyźniania najlepiej nadaje się obornik owczy lub bydlęcy z uwagi na wysoką jakość i odpowiednie właściwości. Jeśli zamiast nawożenia obornikiem, stosujemy w tym celu kompost, jego dawka powinna być o połowę większa.
W sytuacji, gdy nie dysponujemy nawozem organicznym, także w okresie owocowania warto zastosować gotową, zbilansowaną mieszankę w dawce ok. 10 dag/m2. W uprawie towarowej zasadne będzie przeprowadzenia analizy składu chemicznego gleby i na jej podstawie oszacowanie dawek poszczególnych składników.
WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]
Zobacz także
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl