Winorośl Regent – nowa, niemiecka odmiana podbiła serca polskich sadowników!

Winorośl odmiany Regent Winorośl odmiany Regent

Winorośl Regent to nowa odmiana niemiecka, której owoce świetnie nadają się na bardzo dobrej jakości czerwone wino. Obecnie jest coraz bardziej ceniona, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, gdzie uprawia się ją w sposób ekologiczny. Jeśli chodzi o Polskę, to zauważa się, że ostatnimi czasy jest to najchętniej sadzona winorośl (na równi z odmianą Rondo).

Opis

Krzew ten rośnie średnio silnie i równie umiarkowane będą zarówno jego grona, jak i składające się na nie kuliste jagody. Ułożą się one lekko zwarcie, a ich ciemnogranatowa skórka pokryje się woskowym nalotem. Będą też soczyste i smaczne (choć zaznacza się, że rzadko traktowane są jako owoce typowo deserowe), o bezbarwnym miąższu i zawartości cukru w moszczu na wysokim poziomie od 18% do 21%.

Formowanie i cięcie

Najlepiej formować tę odmianę na jednoramiennym sznurze Guyota lub sznurze stałym Casenave’a. Co do cięcia, to dobrze stosować to średniej długości, gdzie na 1 m2 uprawy pozostawi się ok. 6–8 pąków. Zauważa się jednak, że nawet w formie niskiej głowy z czopkami o około pięciu pąkach da ona wysokie plony.       

Zbiór

Pora dojrzewania Regenta oceniana jest jako średnio wczesna do średnio późnej. Oznacza to, że owoce nadają się do oberwania pod koniec września lub na początku października.

Wytrzymałość

W okresie głębokiego spoczynku zimowego odmiana ta wytrzyma temperaturę do -24°C. Niestety, w wypadku wczesnych jesiennych mrozów może dojść do poważnych uszkodzeń plonów, dlatego należy na nie uważać. Oprócz tego krzew Regenta charakteryzuje się wyraźnie podwyższoną odpornością na choroby grzybowe w stosunku do innych odmian winorośli europejskiej. I tak też jest to roślina praktycznie w ogóle niewrażliwa na szarą pleśń i obydwa mączniaki.

Zastosowanie

Regent to odmiana głównie przerobowa. Ze zradzanych przez nią owoców uzyskuje się wspaniałej jakości wino o intensywnie czerwonym kolorze. Poza tym będzie ono niezwykle przyjemne w smaku, ponieważ wyraźnie wybije się w nim nuta owocowa. Zachwyci też swoją łagodnością i lekkością z racji małej zawartości garbników.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Myśliwiec R., „Uprawa winorośli”, PWRiL, Warszawa 2013 r., s. 62.

Myśliwiec R., „Winorośl w ogrodzie”, PWRiL, Warszawa 2006 r., s. 30–31.

 

 

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki