Winorośl Cascade – ta wczesna odmiana sprawdzi się nawet w chłodniejszych regionach kraju!

Winorośl Cascade jest odpowiednikiem odmiany Aurora w grupie roślin przeznaczonych do produkcji czerwonego wina. Ogólnie ten francusko-amerykański mieszaniec jest ceniony za swoje obfite i regularne plony oraz odporność. W Polsce krzew ten znany jest od dawna i uprawia się go głównie w celach przerobowych, ponieważ jego owoce są raczej mało smaczne jako deserowe.

Opis

Cascade rośnie umiarkowanie silnie, ale ma tendencję do nadmiernego zagęszczania się, ponieważ wytwarza mnóstwo pędów. Z tego też powodu należy stosować krótkie cięcie i formowanie Casenave’a. Jeśli chodzi o grona, to będą one raczej małe, czasem średnie, i zwarte. Jagody także będą niewielkie, a ich skórka zabarwi się na mocny, prawie czarny, fiolet z silnym nalotem. Miąższ będzie soczysty, miękki i słodki, a zawartość cukru wahać się będzie w granicach od 16% do 19%. Ciekawe jest to, że wyciśnięty z nich sok okaże się słabo barwiący.

Zbiór

Odmianę tę określa się jako wczesną, ponieważ zbioru na wino da się dokonać w drugiej połowie września. Należy uważać, aby owoce nie przejrzały, bo wtedy łatwo opadną.

Wytrzymałość

Krzew Cascade jest odporny na mróz sięgający do -28°C. Oprócz tego nie poddaje się chorobom grzybowym czy chociażby filokserze, dzięki czemu nie trzeba go rozmnażać poprzez szczepienie.      Wszystko to sprawia, że jest to odmiana chętnie uprawiana przez niedoświadczonych amatorów, którzy oczekiwaliby łatwości w hodowli.

Zastosowanie

Wino, które da się wyprodukować przy użyciu owoców pochodzących z tej winorośli, będzie lekkiego typu o dosyć zharmonizowanym smaku, ale bez wyraźnego aromatu. Z tego też powodu dobrze kupażować je z bardziej wyraźnymi trunkami. Trzeba też dodać, że ze względu na słabą siłę barwienia winogron pochodzących od odmiany Cascade wino takie będzie miało kolor jasnoróżowy. Poza tym okaże się średniej jakości i nie będzie zasobne w taniny.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Myśliwiec R., „Uprawa winorośli”, PWRiL, Warszawa 2013 r., ss. 58–59, 84.

Myśliwiec R., „Winorośl w ogrodzie”, PWRiL, Warszawa 2006 r., s. 22–23.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 565–566.

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki