Winorośl Alden – odmiana deserowa, lubiąca cieplejsze rejony kraju

Winorośl Alden to amerykański krzew wyselekcjonowany z odmian Schuyler oraz Grosse Guillaume. Wyjątkowość jego liści przyczynia się do tego, że bardzo często jest hodowany dla celów dekoracyjnych. Charakterystyczne będą także zradzane przez niego owoce, których smak jest mocno rozpoznawalny.

Opis

Alden wytwarza grona raczej średniej wielkości, mało zwarte, ale najczęściej po prostu luźne. Skórka jagód przybierze zaś kolor czerwonogranatowy i pokryje się popielatym nalotem. Same owoce będą z kolei dosyć duże i kuliste. Najważniejszy i najoryginalniejszy okaże się jednak ich smak – w przybliżeniu da się go określić jako landrynkowy, czyli taki o wyraźnym posmaku i muszkatowym aromacie.

Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej liście – rosną one bardzo duże i kształtne, a jesienią nabierają żółtopurpurowego odcienia.

Wymagania

Winorośl tę powinno się sadzić w południowo-zachodniej części Polski, czyli tam, gdzie występują stosunkowo najłagodniejsze zimy i jest dostatecznie ciepło; szczególnie jeśli myślimy o uprawie w miarę profesjonalnej. Alden będzie też potrzebować  przestrzeni, ponieważ silnie się rozrasta (co przy okazji sprzyja dużej plenności).

Zbiór

Ta deserowa odmiana przeznaczona do uprawy polowej będzie się nadawała do oberwania dopiero w połowie października, jest to więc typ późny. Z tego też względu powinno się go hodować w nasłonecznionych i zacisznych miejscach – najbezpieczniej zasadzić go wzdłuż południowych ścian budynków, czy też krawędzi płotów bądź murów.

Wytrzymałość

Alden zniesie mróz do -25°C i można go określić jako raczej wytrzymałego na chłód. Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o wrażliwości na choroby – winorośl ta będzie potrzebowała podstawowej ochrony przed mączniakiem rzekomym (np. oprysku, jeszcze przed kwitnieniem, preparatem Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG). Trzeba również uważać na szarą pleśń, która atakuje owoce, zwłaszcza w wilgotną jesień (tutaj dobry będzie środek Rovar Aquaflo 500 SC – zastosowany już w trakcie kwitnienia).

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Czarnocka A. (red.), „Program ochrony roślin sadowniczych 2014”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 175–176.

Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 444.

Myśliwiec R., „Uprawa winorośli”, PWRiL, Warszawa 2013 r., ss. 36, 43.

Myśliwiec R., „Winorośl w ogrodzie”, PWRiL, Warszawa 2006 r., s. 20.

 

 

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki