Mączniak rzekomy winorośli - objawy, profilaktyka i zwalczanie

Mączniak rzekomy winorośli to powszechna choroba, która jest bardzo groźna dla europejskich odmian tej rośliny. Jest ona wywoływana przez lęgniowca Plasmopara viticola i powoduje zasychanie, a następnie opadanie liści i owoców oraz brunatnienie pędów. Ważne, żeby umieć odróżnić jej objawy od tych związanych z mączniakiem prawdziwym winorośli. Okazuje się bowiem, że mączniak rzekomy powoduje nalot wyłącznie na dolnej stronie liści i jest on niewidoczny w trakcie suszy.

Podatność

Choroba ta w sprzyjających warunkach środowiska i przy nieodpowiednim poziomie ochrony chemicznej jest w stanie spowodować ogromne straty. W Europie większość odmian winorośli właściwej jest mocno podatnych na porażenie mączniakiem rzekomym. Jest jednak kilka w miarę odpornych gatunków, które pochodzą od winorośli amerykańskich. Są to przykładowo: Aurora, Bianca, Seyval.

Rozwój choroby

Patogen mączniaka rzekomego do rozwoju potrzebuje ciepła, dlatego chętnie atakuje odmiany uprawiane pod osłonami. Zimuje on na porażonych liściach lub pędach i przyjmuje wówczas formę zarodników przetrwalnikowych. Może też przeżyć w pąkach lub nieopadających liściach i wtedy z kolei obierze postać grzybni. Zarodniki przetrwalnikowe kiełkują na wiosnę przy temperaturze powyżej 10°C. Następnym etapem jest rozprzestrzenianie się z wiatrem zarodni (wytwarzanych przez grzybnię), które nocami tworzą zarodniki pływkowe porażające rozwijające się liście i powodujące tym samym infekcję pierwotną. Infekcja wtórna z kolei wywoływana jest przez kiełkujące zarodniki konidialne uwalniające zarodniki pływkowe. Wtedy też patogen ponownie atakuje liście.

Objawy

W połowie maja na górnej stronie liści, zawsze pomiędzy nerwami, zaczynają być widoczne dosyć spore (ok. 3 cm średnicy) i nieregularne plamy o różnych odcieniach – od żółtych i jasnozielonych po czerwonobrązowe. Pod nimi, na spodniej stronie liści, tworzy się błyszczący biały nalot, który znika, gdy powietrze jest suche, a powietrze – gorące. Wszystkie te plamy z czasem brunatnieją, co wpływa na masowe opadanie liści na ziemię. Podobnie sprawa ma się i z owocami, i z końcami pędów, które także pokrywają się białym i ścieralnym nalotem, po czym zasychają i obumierają. Owoce mogą wręcz opadać całymi gronami. Warto też wspomnieć, że często zainfekowane zostają również kwiaty, zawiązki owoców czy ich szypułki.

Profilaktyka

Ponieważ mączniak rzekomy to jedna z najniebezpieczniejszych chorób winorośli, ważne jest już samo zapobieganie. I tak też okazuje się, że niezbędny zabieg to cięcie, które, wykonane prawidłowo, powstrzyma nadmierne zagęszczanie się rośliny i zapewni jej dobry przepływ powietrza. Pamiętać także trzeba o umiarkowanym nawożeniu azotem, który przyspiesza wzrost pędów i zwiększa ich wrażliwość. Kolejnym krokiem jest baczna obserwacja pędów i ewentualne odcinanie ich porażonych wierzchołków. Gdy z kolei dojdzie do masowej infekcji liści, należy je wygrabić od razu po ich opadnięciu, a następnie – zniszczyć gdzieś z dala od uprawy.

Ochrona chemiczna

Zabiegi preparatami chemicznymi wykonuje się odpowiednio: najpierw przed wyrastaniem kwiatostanów, potem przed kwitnieniem i po kwitnieniu, a następnie, gdy owoce mają wielkość ziarna grochu. Kolejne opryski powinny być wykonywane co 2 tygodnie. Czasami trzeba też sięgnąć po stosowne fungicydy w okresie długotrwałych opadów, kiedy ryzyko infekcji mocno wzrasta. Zalecane preparaty: fungicydy miedziowe (np. Miedzian 50 WG), ditiokarbaminiany (np. mankozeb) oraz fenylamidy (np. metalaksyl) i fosetyl glinowy.

Bibliografia:

  1. Bielenin A., Meszka B., Choroby krzewów owocowych, Kraków 2009, s. 107–110.
  2. Fitopatologia. Choroby roślin uprawnych, t. 2, red. S. Kryczyński, Z. Weber, Poznań 2011, s. 242–243.
  3. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 83.
  4. Meudec G., Prat J.-Y., Retournand D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Gatunek po gatunku. Rozpoznawanie i zwalczanie, Warszawa 2014, s. 243–244, 250, 253.

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki