Jakie sadzonki winorośli warto kupić? Odpowiadamy

Sadzonka winorośli Sadzonka winorośli

Winorośl jest niezwykle dekoracyjną ozdobą naszych ogrodów. Swoją popularność w naszym kraju zawdzięcza wielości odmian i różnorodności słodkich owoców. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach winorośli, przygotowując się do jej uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Najlepiej kupować sadzonki w specjalistycznych szkółkach, ponieważ mamy wtedy pewność, że były odpowiednio przechowywane, a ich korzenie nie są wysuszone. Szczególnie polecane są ukorzenione sadzonki, które łatwiej przyjmują się w gruncie. Pełnowartościowy materiał stanową sadzonki nie starsze niż trzyletnie. Muszą być dobrze wyrośnięte, z prawidłowo rozwiniętym systemem korzeniowym, oraz nieporażone przez choroby i szkodniki. Powinny być również czyste odmianowo.

Odpowiednio ukorzenione i wartościowe sadzonki winorośli powinny mieć minimalną grubość u nasady wynoszącą 5 mm, a w połowie pędu 4 mm. Minimalna długość sadzonki musi wynosić 70 cm, bo daje to pewność, że będzie można posadzić ją odpowiednio głęboko. Dodatkowo każda roślina powinna posiadać co najmniej trzy dobrze uformowane i równomiernie rozłożone korzenie (w przypadku winorośl o odkrytych korzeniach) lub korzenie przerastające całą objętość ziemi w pojemniku (w przypadku sadzonek doniczkowych).

Rodzaje sadzonek

Winorośl to pnącze złożone z łóz, czyli pędów jednorocznych, oraz wielu pędów owoconośnych. Na każdym pędzie, licząc od nasady, znajdują się po trzy lub cztery pojedyncze liście, następnie jeden lub dwa liście przeciwstawne do grona, a potem liście ułożone przeciwstawnie do wąsa.  W Polsce spotyka się dwa rodzaje sadzonek winorośli: sadzonki długie, które pochodzą ze szkółek polowych z 3-4-pąkowych odcinków łozy, oraz sadzonki krótkie pochodzące z uprawy w pojemnikach pod osłonami.

Kiedy sadzić?

Sadzonki o odkrytych korzeniach sadzi się późną wiosną, najczęściej w kwietniu, gdy nie ma już zagrożenia wiosennymi przymrozkami, lub jesienią, zazwyczaj w listopadzie. Natomiast sadzonki w pojemniku można sadzić przez cały okres wegetacyjny winorośli. Na glebach lekkich i przepuszczalnych lepiej jest sadzić winorośl jesienią, natomiast na glebach ciężkich i bardziej wilgotnych lepiej sadzić krzewy wiosną.

Gdzie sadzić?

Winorośl najlepiej udaje się na glebach przepuszczalnych o dobrych właściwościach fizycznych, ponieważ rośliny korzenią się bardzo głęboko i łatwo znoszą długotrwały brak opadów. Optymalne pH gleby wynosi od 6,5 do 7,2. Winorośl źle rośnie na glebach ciężkich, bardzo wilgotnych i słabo przewiewnych. Nie będzie również obficie plonować na glebach o wysokim poziomie wody gruntowej, podmokłych i zimnych oraz o niskim pH.

Krzewy większości odmian winorośli odznaczają się małą odpornością na mróz. Ich pąki przemarzają w temperaturze -2o C, a grona potrzebują dużo ciepła, by dojrzały. Z tego powodu korzystniejsze jest zakładanie plantacji w cieplejszych rejonach kraju, natomiast w północnej Polsce warto sadzić ją przy południowych ścianach w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Najważniejszy jest wybór odpowiednio ciepłego i zacisznego stanowiska. Prowadzenie winorośli przy murze wystawionym na południe zapewnia regularne zbiory i dobrą jakość owoców.

czytaj dalej...

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki