Sadzonki truskawek - czym się kierować i jak wybrać najlepsze?

Sadzonki truskawek Sadzenie truskawek

Truskawki są jednymi z najwcześniej dojrzewających owoców, a wielość dostępnych na rynku odmian i smaków sprawia, że cieszą się w Polsce dużą popularnością. Rośliny te są rozmnaża się dość łatwo i dodatkowo nie są wymagające w uprawie.

Warto mieć je w swoim ogródki i cieszyć się przez długi czas ich słodkimi owocami. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach truskawek, przygotowując się do ich uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Zielone sadzonki truskawek powinny mieć dobrze rozwiniętą część nadziemną o zwartej budowie z wykształconym pakiem wierzchołkowym i właściwym wyglądem liści. Wyjątkiem są sadzonki wiosenne, które mogą być bez młodych liści. Wszystkie egzemplarze muszą mieć odpowiednio rozrośnięty i nieuszkodzony system korzeniowy. Sadzonki muszą być zdrowe, niezwiędnięte, nieprzesuszone ani niezaparzone, czym skutkuje przechowywanie ich w worku foliowym. Istotne, by rośliny były wolne od chorób i szkodników, czyste odmianowo i odpowiadające wymaganiom zawartym w normom sadzonek truskawek.

Wyselekcjonowane rośliny powinny się odznaczać najwyższą zdrowotnością i cechami morfologicznymi typowymi dla danej odmiany. Dla sadzonek truskawek stosuje się cztery stopnie kwalifikacji: Superelita (materiał przedbazowy), Elita 1 i Elita 2 (materiał bazowy) oraz Oryginał (materiał kwalifikacyjny). Można zwrócić również uwagę na wielkość sadzonki, ponieważ im większa sadzonka, tym więcej w przyszłości wyda kwiatów i więcej owoców będzie można z niej zebrać.

Rodzaje sadzonek

Popularne są sadzonki doniczkowane w substracie torfowym, które pochodzą rozłogów z matecznika lub plantacji produkcyjnej założonej na stanowisku, gdzie nie uprawiano wcześniej truskawek. Możliwe jest również zakładanie plantacji ze świeżych sadzonek zielonych pochodzących z własnego matecznika, ale dopiero jesienią lub wiosną następnego roku. Sadzonki te nie są w stanie zimowego spoczynku i mają na ogół w pełni zachowane liście, których nie usuwa się przed sadzeniem na miejsce stałe.

Innym, nieco kosztowniejszym w utrzymaniu rodzajem są sadzonki frigo, które są wykorzystywane do uprawy sterowanej. Tego typu materiał przechowywany jest przez zimę w chłodni. Nie gwarantują one również tak dużych plonów jak sadzonki doniczkowe. Niestety trzeba liczyć się z tym, że zarówno sadzonki świeże, jak i frigo jako produkowane w glebie niosą większe ryzyko pojawienia się chorób grzybowych i szkodników.     

czytaj dalej...

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki