Biała plamistość liści truskawki - profilaktyka, objawy i zwalczanie

Objawy białej plamistości liści truskawki Zdrowe truskawki

Biała plamistość liści truskawki to choroba wywołana obecnością grzyba Mycosphaerella fragariae. Jak sama nazwa wskazuje, może ona dotknąć truskawkę, ale także poziomkę oraz inne gatunki należące do tego samego rodzaju. W naszym kraju jest ona dosyć powszechna, ale zwraca się uwagę na to, że w większości przypadków nie wyrządza znaczących szkód. Chyba że w matecznych plantacjach, gdzie sadzonki – zwłaszcza w wilgotne lata – są niezwykle podatne na silne porażenie.

Podatność odmian

  • Bardzo podatne: Kama, Kent, Karel, Syriusz, Senga Sengana, Malling Pandora.
  • Średnio podatne: Elsanta, Honeoye, Redgauntlet.
  • Mało podatne: Darselect, Dukat, Elkat, Marmolada, Maya, Selva, Tenira.

Rozwój choroby

Grzyb ten zimuje na porażonych liściach, również na tych zamarłych. Zwarte skupienia grzybni występują na obrzeżach plam przez nią powodowanych, a ponieważ są one czarne, to bardzo dobrze widać je z obu stron liści. Wiosną, przy dużej wilgotności, powstają zarodniki i to one właśnie są źródłem pierwszej infekcji. Rozprzestrzeniają się zarówno w trakcie opadów deszczu, jak i przy zraszaniu roślin. Najchętniej zasiedlają one młode i rozwijające się liście. Okres między porażeniem, a pojawieniem się objawów choroby wynosi około trzech tygodni.

Objawy choroby

Na górnych stronach liści czy to truskawek, czy poziomek powstają okołopółcentymetrowe okrągłe jasne plamy o wyraźnych brunatnoczerwonych obwódkach. Początkowo są one jednak brunatne i bardzo małe. Tak jest zazwyczaj, gdy jednak pogoda nie dopisuje i przez większość czasu jest dosyć mokro, plamy te staną się jakby rozmyte – zniknie obwódka i całe będą rdzawe. Gdy porażenie jest silne, to może nawet doprowadzić do zamierania nie tylko brzegów liści, lecz także całej ich powierzchni. Hamuje to i wzrost rośliny, i rozwój owoców, co przy masowym ataku może znacząco wpłynąć na plon i spowodować odczuwalne straty gospodarcze.

Warto też wspomnieć o tym, że porażone mogą zostać nie tylko liście, lecz także rozłogi, działki kielicha, szypułki bądź ogonki, a nawet same owoce. Grzyb jest bowiem w stanie przerosnąć do nasion truskawki i otaczających je tkanek. W wyniku takiej infekcji powstają brązowe i suche plamy, które sprawiają, że owoce nie nadają się już do spożycia.

Zwalczanie

  • W przydomowych ogródkach najlepiej stosować metodę mechaniczną, czyli usuwanie porażonych liści z terenu uprawy, a tuż po zbiorze -  wykoszenie go.
  • Na plantacjach matecznych niezbędne jest stosowanie oprysków przez cały okres wegetacji.
  • Należy bardzo uważnie obserwować każdą uprawę prowadzoną pod osłonami, ponieważ nawet porażenie wynoszące mnie niż 1% wszystkich sadzonek jest w stanie doprowadzić do masowego rozwoju tego grzyba i zniszczenia dużej części plonu.
  • Zabiegi: w przypadku posadzenia roślin silnie porażonych należy stosować opryski jesienią, zaś w przypadku truskawek, które dopiero wykazują pierwsze objawy białej plamistości – wiosną. Często niezbędne są także jeszcze dwa zabiegi zaraz po zbiorze owoców. Opryski bywają też konieczne w okresie długotrwałych opadów i wzrastającej z każdym dniem wilgoci. Polecane preparaty to takie z tiofanatem metylowym, tetrakonazolem lub trifloksystrobiną, np. Euparen 50 WP.

Dobrze wiedzieć: w zwalczeniu białej plamistości liści truskawki mogą też pomóc fungicydy stosowane przeciwko szarej pleśni.

Bibliografia:

  1. Bielenin A., Meszka B., Choroby krzewów owocowych, Kraków 2009, s. 18–20.
  2. Fitopatologia. Choroby roślin uprawnych, t. 2, red. S. Kryczyński, Z. Weber, Poznań 2011, s. 302–303.
  3. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 88.

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki