Choroby truskawek – podpowiadamy, jak je rozpoznać i zwalczyć

Zdrowe owoce truskawki gotowe do zbioru Uprawa truskawek

Niestety, choćbyśmy dmuchali i chuchali na nasze krzaczki, istnieje ryzyko, że zostaną zaatakowane przez wirusy lub grzyby wywołujące choroby. Niektórym możemy przeciwdziałać zabiegami profilaktycznymi, a z innymi trzeba będzie stoczyć batalię. Na co najczęściej narażone są truskawki i jak sobie radzić z tymi przypadłościami?

Szara pleśń truskawki

To niestety bardzo powszechna, a jednocześnie równie niebezpieczna choroba. Atakuje pąki i kwiaty, a także owoce, powodując opadanie tych pierwszych i brązowe plamy na niedojrzałych truskawkach. Jak to bywa w przypadku pleśni, najbardziej sprzyja jej ciepła i wilgotna pora. Na etapie dojrzewania owoców, początkowo widnieje na nich niewielkie wgniecenie, które z czasem gnije i trwale uszkadza truskawki. Następnie powstała mokra plama pokrywa się charakterystyczną szarą pleśnią. Pojawienie się pleśni nie musi mieć miejsca przed zerwaniem, gdyż choroba równie często objawia się dopiero po zbiorach lub podczas przechowywania owoców.

PRZECIWDZIAŁANIE: w ramach zabiegów profilaktycznych, warto stosować systematyczne odchwaszczanie i przerzedzanie, gdyż grzyb wywołujący choroby, gnieździ się właśnie na chwastach i odrostach, gdzie przetrzymuje porę zimową. Ponieważ grzyb rozprzestrzenia się podczas okresu kwitnienia, konieczne jest wówczas zastosowanie trzykrotnego oprysku – na początku kwitnienia i później dwukrotnie w odstępie tygodnia.

Mączniak prawdziwy truskawki

Choroba objawia się białym nalotem przypominającym mąkę, który pokrywa spodnią część liści, a w niektórych przypadkach także wierzchnią. Porażone liście zawijają się, ich brzegi wysychają, a całość pokrywa się brązowymi plamami. Mączniak może porazić także owoce, które wyrastają zniekształcone i nie osiągają optymalnych rozmiarów i koloru, a niektóre po prostu marnieją i zasychają.

PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie oprysków z częstotliwością raz w tygodniu w okresie od połowy czerwca do połowy września.

Biała plamistość liści truskawki

Jeśli na liściach pojawiają się brązowawe lub brunatne plamy, mamy do czynienia z białą plamistością liści truskawki. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w miarę rozwoju choroby, spodnia część liści zwykle pokrywa się biało-szarym nalotem, któremu sprzyja deszczowa pora. Charakterystyczne okrągłe plamy, z czasem powodują zamieranie i wysychanie liści. Choroba prowadzi do zahamowania wzrostu i zmniejszenia obfitości owocowania.

PRZECIWDZIAŁANIE: ponieważ grzyb wywołujący białą plamistość znajduje się na porażonych liściach i tam przeczekuje porę zimową, zabiegiem, jaki bezwzględnie powinniśmy przeprowadzić, jest usunięcie i spalenie chorych liści. Jeśli chodzi o oprysk, to równie dobrze zadziała tutaj preparat przeciwko grzybowi wywołującemu chorobę szarej pleśni.

Werticylioza truskawki

To również choroba atakująca liście, która doprowadza do ich przedwczesnego zamierania. Początkowo więdną i obumierają starsze liście, usytuowane na zewnątrz krzaczków, które zmieniają barwę z zielonej na czerwoną i ostatecznie brunatną. Następnie choroba powoduje karłowatość i żółknięcie młodych liści. W efekcie choroba może doprowadzić do całkowitego zamierania poszczególnych roślin.

PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli choroba zaatakuje plantację, bezzwłocznie należy usunąć z niej porażone rośliny, by zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Otaśmienie nerwów truskawki

Nerwy widoczne na blaszce liścia otaczają się żółtawym konturem, czemu towarzyszy zwijanie się i marszczenie ich brzegów. Najczęściej choroba przebiega bezobjawowo, w postaci utajnionej. Jej symptomy pojawiają się dopiero w momencie, gdy krzaczek zostanie zarażony wirusem C truskawki.

PRZECIWDZIAŁANIE: wirus przenoszony jest przez mszyce, więc stosowanie oprysków przeciwko temu szkodnikowi, pozwoli nam na równoczesne przeciwdziałanie chorobie otaśmienia nerwów truskawki. Sposobem walki jest usuwanie porażonych liści lub całych roślin.

czytaj dalej...

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki