Wypowiadamy wojnę chorobom i szkodnikom śliwy! Oto niezbędne wskazówki

Owocówka śliwkóweczka Owocówka śliwkóweczka

Każda uprawa ma wpisane ryzyko wystąpienia w niej szkodników lub patogenów wywołujących choroby. Tak samo jest w przypadku śliw. Ryzyko ich wystąpienia można nieco ograniczyć poprzez spełnienie wymogów klimatyczno-glebowych, jednak i to nie daje gwarancji całkowitej odporności. Zresztą, w warunkach naszego kraju, nie zawsze jest możliwe wyjście naprzeciw oczekiwaniom drzew, a śliwę w ogrodzie chcemy mieć niezależnie od warunków. Co zrobić, gdy nasze drzewko zostanie zaatakowane?

Choroby i szkodniki korzeni, gałęzi oraz pędów

Choroba: opieńka miodowa ­– trawi nie tylko śliwy, ale i inne drzewka owocowe. Objawia się ich więdnięciem bez wyraźnie widocznego powodu. Choroba atakuje system korzeniowy, którego przestrzeń pod korą pokrywa się pleśnią. Towarzyszy temu charakterystyczny zapach, który powinien zwrócić naszą uwagę na niepokojący stan śliwy.

PRZECIWDZIAŁANIE: nasze działanie musi być radykalne, gdyż grzyb opieńki miodowej może rozprzestrzenić się na inne okazy w sadzie. Porażone drzewo niestety jesteśmy zmuszeni wykopać i spalić oraz wyjałowić lub wymienić ziemię w miejscu, w którym rosło.

Szkodnik: czerniec ciemny – doprowadza do obumierania drzewa na skutek drążenia korytarzy, zarówno w korzeniach, jak i gałęziach. Na szczęście w Polsce nie mamy do czynienia z jego występowaniem.

Szkodnik: owocówka południóweczka – powoduje zasychanie końcowych części pędów, ponadto gąsienice żerują wewnątrz owoców. Na szczęście również ten szkodnik nie pojawia się w Polsce.

Szkodnik: nieparek pospolity – drąży korytarze w pniu i gałęziach, których średnica wynieść może nawet do 3 cm, mimo że sama gąsienica mierzy zaledwie kilka milimetrów. Szkodliwa działalność chrząszcza prowadzi do nieodwracalnych skutków zasychania dużych elementów drzewa, a z czasem jego obumierania.

PRZECIWDZIAŁANIE: niestety pozostaje nam tylko zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się szkodnika poprzez wczesne wycinanie i palenie porażonych gałęzi.

Szkodnik: trociniarka czerwica -  jeśli zaobserwujemy w pniu lub na konarze otwór, z którego wysypały się zabarwione na czerwono trociny, znak to, że swój korytarz wydrążyła w nim trociniarka. Niezwalczona, może doprowadzić nie tylko do zamierania pojedynczych konarów, ale w najgorszym wypadku także całej śliwy.

PRZECIWDZIAŁANIE: do korytarza wstrzykujemy preparat kontaktowy w celu usunięcia gąsienicy szkodnika oraz jednocześnie obcinamy i palimy porażone gałęzie, skracając je w takim miejscu, by całkowicie pozbyć się obszaru żerowania trociniarki.

Szkodnik: trociniarka torzyśniad – objawia się podobnie, jak występowanie jej powyżej opisanej koleżanki – z wejścia do wydrążonego korytarza wysypują się czerwonawe trociny zmieszane z odchodami szkodnika. Trociniarka wgryza się nie tylko w konary i pień, lecz także w młode gałązki i pędy, prowadząc do ich zasychania i obumierania.

PRZECIWDZIAŁANIE: podobnie jak w poprzednim przypadku, próbujemy pozbyć się gąsienicy, a jeśli mamy do czynienia z większą liczbą osobników, stosujemy oprysk, np. z preparatu Zolone. Pozbywamy się także porażonych gałęzi i pędów poprzez ich wycięcie i spalenie.

Szkodniki: czerwce (skorupik, misecznik i tarcznik) – swoim szkodliwym działaniem prowadzą do zamierania drzewa. Na zaatakowanych gałęziach pojawiają się skorupiejące tarczki. Wszystkie te szkodniki żerują w podobny sposób, wysysając z tkanek soki.

PRZECIWDZIAŁANIE: stosowanie oprysków z olejem parafinowym w składzie.

Choroba: brunatna zgnilizna drzew pestkowych – jak sama nazwa wskazuje, atakuje nie tylko śliwy, lecz także m.in. wiśnie i morele, przy czym rozprzestrzenia się różne części drzew owocowych – począwszy od pędów i gałęzi, poprzez kwiaty, aż po owoce. Zgnilizna objawia się występowaniem szarawych, z czasem brązowiejących plam. Prowadzi do zasychania oraz obumierania pędów i gałęzi , a także gnicia i opadania owoców, z których niektóre pozostają w zmumifikowanej postaci przez okres zimowy.

PRZECIWDZIAŁANIE: wycinanie zainfekowanych pędów i gałęzi, a także pozbywanie się zmumifikowanych śliwek i kwiatów. Zasadne może być także zastosowanie oprysku.  

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki