Jaką odmianę moreli zasadzić? Wybór nie może być przypadkowy
Choroby i szkodniki moreli. Radzimy, jak je rozpoznać i zwalczyć
Zobacz także
Dorodne, słodkie i aromatyczne, żółto-pomarańczowe owoce moreli niestety kuszą nie tylko ludzi, ale i niechcianych lokatorów w postaci szkodników oraz wirusów i bakterii wywołujących choroby. Jak je rozpoznać i jak skutecznie z nimi walczyć? Przyjrzyjmy się z bliska morelowym złoczyńcom.
Gałęzie, pień i pędy moreli: szkodniki
Misecznik tarninowy – larwy tego szkodnika atakują korę pni i gałęzi, powodując ich zasychanie i obumieranie. Misecznik nie rozprzestrzenia się na inne części drzewa, jak liście czy owoce. Jednak nie powstrzymany, może żerować także na pędach.
PRZECIWDZIAŁANIE: nie wyrządza znaczących szkód, jednak gdyby zanadto się rozprzestrzenił, konieczne będzie zastosowanie oprysku (przed okresem kwitnienia).
Zwójka koróweczka – może pojawić się na innych drzewach pestkowych, jednak szczególnie podoba sobie morele. Szkodnik wyżera w pniu i gałęziach otwory, z których sączy się kleista maź i brunatne odchody. Gąsienica drąży liczne korytarze, powodując zasychanie i obumieranie gałęzi, a z czasem całego drzewa.
PRZECIWDZIAŁANIE: trzykrotne opryskanie pnia i gałęzi środkiem chemicznym. Pierwszy raz w połowie czerwca, kolejne dwa razy – po dwóch i czterech tygodniach od pierwszego oprysku. Precyzji zabiegowi doda zastosowanie przy tym dyszy strumieniowej.
Liście moreli: szkodniki
Czerniec ciemny – larwa czerńca ciemnego, co prawda nie jest szkodnikiem występującym typowo na liściach, gdyż drąży korytarze w pniu i pędach, jednak żerując na ogonkach, powoduje masowe opadanie liści. Ponadto, drzewo opanowane przez tego szkodnika, obumiera w powolnym procesie.
PRZECIWDZIAŁANIE: choć w Polsce występuje rzadko, w razie jego ewentualnego pojawienia się na drzewie, zasadne będzie stosowanie oprysków.
Liście moreli: choroby
Dziurkowatość liści drzew pestkowych – grzyb wywołujący tę chorobę może dostać się, nie tylko na drzewo morelowe, lecz także na okazy innych gatunków w sadzie. Znakiem, że mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością, są małe dziurki powstałe na skutek wysychającej i stopniowo wykruszającej się tkanki. Początkowo na liściach zaobserwować można brązowe, ciemniejące plamki. To znak, że powinniśmy rozpocząć walkę z chorobą i samym grzybem.
PRZECIWDZIAŁANIE: pierwsze, co powinniśmy zrobić, to usunąć zainfekowane liście, a nawet całe pędy, które najbezpieczniej będzie spalić, by grzyb nie przedostał się na inne drzewa. Konieczne będzie także zastosowanie oprysku z preparatu miedziowego, a w uzasadnionych przypadkach silnego zainfekowania, nawet dwukrotny oprysk – w okresie nabrzmiewania pąków i drugi raz w czasie kwitnienia.
Werticylioza – to również choroba wywoływana przez grzyb. Jeśli zaobserwujemy na naszym drzewie stopniowe żółknięcie oraz przyspieszone zasychanie i opadanie liści w pełni okresu wegetacji, oznacza to pojawienie się tej choroby. W tym przypadku ważna jest szybka interwencja, gdyż werticylioza powoduje obumieranie nie tylko liści, lecz także gałęzi i ostatecznie całego drzewa.
PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy, zapewne wystarczy obcięcie i spalenie tylko chorych gałęzi. W skrajnych przypadkach, konieczne będzie usunięcie i spalenie całego drzewa oraz wymiana gleby, gdyż właśnie w niej gnieżdżą się zarodniki grzyba. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się choroby na inne drzewa w sadzie lub ogrodzie.
Mączniak prawdziwy – liście, na skutek działania grzyba, pokrywa szarawy nalot. W wyjątkowych przypadkach choroba może prowadzić do ich opadania.
PRZECIWDZIAŁANIE: nie jest konieczne jego zwalczanie, gdyż nie wywiera szkodliwego wpływu na owocowanie drzew.
Kwiaty moreli: choroby
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – może zaatakować nie tylko morele, lecz także inne drzewa w sadzie, dlatego niezwykle ważne jest jej wczesne wykrycie i zwalczenie. Do objawów zgnilizny brunatnej, wywoływanej przez grzyby, należy przede wszystkim zasychanie zaatakowanych kwiatów. Porażeniu i obumieraniu mogą ulec także pędy, u nasady których mogą powstać zrakowacenia.
PRZECIWDZIAŁANIE: występowaniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych sprzyja środowisko wilgotne, więc planując uprawę, powinniśmy przewidzieć dla niej stanowiska niezbyt obfitujące w wilgoć. Jeśli nie pomoże profilaktyka, konieczne jest wycięcie i spalenie porażonych kwiatów i całych pędów. Zasadne będzie także zastosowanie oprysku odpowiednim preparatem (np. Topsin M), który powinniśmy przeprowadzić przed samym okresem kwitnienia oraz w trakcie.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
71140 , 0 , 0 , 0 Cięcie moreli – poznajemy sposoby prawidłowej pielęgnacji drzew
-
50950 , 0 , 0 , 0 Jaką odmianę moreli zasadzić? Wybór nie może być przypadkowy
-
19883 , 0 , 0 , 0 Śliwa japońska - polecane odmiany i zasady uprawy
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl