Choroby i szkodniki moreli. Radzimy, jak je rozpoznać i zwalczyć

Owoce moreli Uprawa moreli

Dorodne, słodkie i aromatyczne, żółto-pomarańczowe owoce moreli niestety kuszą nie tylko ludzi, ale i niechcianych lokatorów w postaci szkodników oraz wirusów i bakterii wywołujących choroby. Jak je rozpoznać i jak skutecznie z nimi walczyć? Przyjrzyjmy się z bliska morelowym złoczyńcom.

Gałęzie, pień i pędy moreli: szkodniki

Misecznik tarninowy – larwy tego szkodnika atakują korę pni i gałęzi, powodując ich zasychanie i obumieranie. Misecznik nie rozprzestrzenia się na inne części drzewa, jak liście czy owoce. Jednak nie powstrzymany, może żerować także na pędach.

PRZECIWDZIAŁANIE: nie wyrządza znaczących szkód, jednak gdyby zanadto się rozprzestrzenił, konieczne będzie zastosowanie oprysku (przed okresem kwitnienia).

Zwójka koróweczka – może pojawić się na innych drzewach pestkowych, jednak szczególnie podoba sobie morele. Szkodnik wyżera w pniu i gałęziach otwory, z których sączy się kleista maź i brunatne odchody. Gąsienica drąży liczne korytarze, powodując zasychanie i obumieranie gałęzi, a z czasem całego drzewa.

PRZECIWDZIAŁANIE: trzykrotne opryskanie pnia i gałęzi środkiem chemicznym. Pierwszy raz w połowie czerwca, kolejne dwa razy – po dwóch i czterech tygodniach od pierwszego oprysku. Precyzji zabiegowi doda zastosowanie przy tym dyszy strumieniowej.

Liście moreli: szkodniki

Czerniec ciemny – larwa czerńca ciemnego, co prawda nie jest szkodnikiem występującym typowo na liściach, gdyż drąży korytarze w pniu i pędach, jednak żerując na ogonkach, powoduje masowe opadanie liści. Ponadto, drzewo opanowane przez tego szkodnika, obumiera w powolnym procesie.

PRZECIWDZIAŁANIE: choć w Polsce występuje rzadko, w razie jego ewentualnego pojawienia się na drzewie, zasadne będzie stosowanie oprysków.

Liście moreli: choroby

Dziurkowatość liści drzew pestkowych – grzyb wywołujący tę chorobę może dostać się, nie tylko na drzewo morelowe, lecz także na okazy innych gatunków w sadzie. Znakiem, że mamy do czynienia właśnie z tą dolegliwością, są małe dziurki powstałe na skutek wysychającej i stopniowo wykruszającej się tkanki. Początkowo na liściach zaobserwować można brązowe, ciemniejące plamki. To znak, że powinniśmy rozpocząć walkę z chorobą i samym grzybem.

PRZECIWDZIAŁANIE: pierwsze, co powinniśmy zrobić, to usunąć zainfekowane liście, a nawet całe pędy, które najbezpieczniej będzie spalić, by grzyb nie przedostał się na inne drzewa. Konieczne będzie także zastosowanie oprysku z preparatu miedziowego, a w uzasadnionych przypadkach silnego zainfekowania, nawet dwukrotny oprysk – w okresie nabrzmiewania pąków i drugi raz w czasie kwitnienia.

Werticylioza – to również choroba wywoływana przez grzyb. Jeśli zaobserwujemy na naszym drzewie stopniowe żółknięcie oraz przyspieszone zasychanie i opadanie liści w pełni okresu wegetacji, oznacza to pojawienie się tej choroby. W tym przypadku ważna jest szybka interwencja, gdyż werticylioza powoduje obumieranie nie tylko liści, lecz także gałęzi i ostatecznie całego drzewa.

PRZECIWDZIAŁANIE: jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy, zapewne wystarczy obcięcie i spalenie tylko chorych gałęzi. W skrajnych przypadkach, konieczne będzie usunięcie i spalenie całego drzewa oraz wymiana gleby, gdyż właśnie w niej gnieżdżą się zarodniki grzyba. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się choroby na inne drzewa w sadzie lub ogrodzie.

Mączniak prawdziwy – liście, na skutek działania grzyba, pokrywa szarawy nalot. W wyjątkowych przypadkach choroba może prowadzić do ich opadania.

PRZECIWDZIAŁANIE: nie jest konieczne jego zwalczanie, gdyż nie wywiera szkodliwego wpływu na owocowanie drzew.

Kwiaty moreli: choroby

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – może zaatakować nie tylko morele, lecz także inne drzewa w sadzie, dlatego niezwykle ważne jest jej wczesne wykrycie i zwalczenie. Do objawów zgnilizny brunatnej, wywoływanej przez grzyby, należy przede wszystkim zasychanie zaatakowanych kwiatów. Porażeniu i obumieraniu mogą ulec także pędy, u nasady których mogą powstać zrakowacenia.

PRZECIWDZIAŁANIE: występowaniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych sprzyja środowisko wilgotne, więc planując uprawę, powinniśmy przewidzieć dla niej stanowiska niezbyt obfitujące w wilgoć. Jeśli nie pomoże profilaktyka, konieczne jest wycięcie i spalenie porażonych kwiatów i całych pędów. Zasadne będzie także zastosowanie oprysku odpowiednim preparatem (np. Topsin M), który powinniśmy przeprowadzić przed samym okresem kwitnienia oraz w trakcie.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki