Jaką odmianę moreli zasadzić? Wybór nie może być przypadkowy

Radużnyj - ukraińska odmiana moreli Morele

Gatunkiem uprawianym w Polsce jest morela zwyczajna (Prunus armeniaca L.). Jest bardzo wymagającym drzewem. Woli suchą i krótką zimę, bez czasowych ociepleń. Do uprawy powinny być wybierane tylko te odmiany, które poradzą sobie z naszymi warunkami klimatycznymi, oraz takie, które mają stosunkowo długi okres spoczynku bezwzględnego. Najlepszym terenem pod uprawę moreli jest Wyżyna Sandomierska, okolice Opatowa, Kazimierza Dolnego i Buska-Zdroju.

W Polsce drzewa osiągają wysokość 4–5 m. Sad morelowy zwykle utrzymuje się przez 10–15 lat. Morele rozróżnia się ze względu na płodność. Występują odmiany samopylne oraz obcopylne. Odmiany samopylne są zdolne zapylić kwiaty własnym pyłkiem z pylników tego samego kwiatu, innego na drzewie lub pochodzącego z kwiatów innego drzewa tej samej odmiany. Te drugie wymagają zapylacza, nie są bowiem w stanie same zapylić kwiatów swoim pyłkiem. Termin dojrzałości owoców porównuje się go do pory dojrzewania Early Orange. Obecnie w Krajowym Rejestrze COBORU znajduje się 10 odmian, których krótki opis znajduje się poniżej.

Benda

Wyselekcjonowana w Polsce, średnio późna, silnie rosnąca odmiana. Pędy mają barwę purpurowobrązową z wierzchołkiem o antocyjanowym zabarwieniu. Zawiązuje dużej wielkości owoce, o masie ok. 54 g, kształtu eliptycznego. Skórka ma barwę zielonożółtą z różowym rumieńcem, jest gładka, bywa lekko omszona. Na rumieńcu widoczne są często czerwonobordowe plamki. Pomarańczowy, soczysty, smaczny i aromatyczny miąższ łatwo odchodzący od małej pestki. Owoce deserowe i przeznaczone do przetwórstwa. Dojrzewają w połowie lipca, 7 dni po Early Orange. Odmiana stosunkowo wytrzymała na chłody, pąki kwiatowe przeżywają przymrozki wiosenne. Podatna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. W czasie obfitych ulew owoce na wierzchołku mogą pękać.

Dobrzyńska

Polska odmiana średnio późna. Silnie rosnące drzewo z pędami o zabarwieniu antocyjanowym. Owoce duże, jajowate, gładkie o zielonożółtej skórce z jednolitym (czasem z małymi plamkami), czerwonym rumieńcem. Pomarańczowy miąższ bardzo przylega do średniej wielkości pestki. Owoce dojrzewają w lipcu, zbiór przeprowadza się w drugiej dekadzie miesiąca. Drzewo bardzo wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby drewna.

Early Orange

Odmiana amerykańska. Drzewo silnie rosnące, o pokroju korony przypominającym topolę, co je wyróżnia na tle innych odmian. Wcześnie kwitnie. Pąki i kwiaty stosunkowo wytrzymałe na przymrozki wiosenne. Zawiązuje owoce na krótkopędach i długopędach jednorocznych. Owocuje już w drugim roku po posadzeniu. Owoce są średniej wielkości, o masie 35–45 g, kulistoowalne. Pokryte są ciemnopomarańczową skórką z rozmytym, jaskrawoczerwonym rumieńcem. Miąższ średnio soczysty, ciemnopomarańczowy, słodko-kwaśny, bardzo smaczny. Średniej wielkości pestka dobrze odchodzi od miąższu. Owoce dojrzewają w drugiej dekadzie lipca (w Polsce przyjmuje się średnią dojrzewania przypadającą 23.07). Wymagany wielokrotny zbiór. Owoce deserowe oraz o wartości przetwórczej. Bardzo dobrze się transportują. Odmiana samopłodna, wytrzymała na niskie temperatury do -25°C i tolerancyjna na szarkę. Jedna z popularniejszych odmian. Charakteryzuje się dużą plennością. Zalecana do sadów wielkotowarowych ze względu na dosyć małe wymagania klimatyczno-glebowe, wczesne dojrzewanie, niepękanie owoców podczas deszczów oraz wytrzymałość na transport.

Harcot

Wyselekcjonowana w Kanadzie. Odmiana silnie rosnąca, obcopylna. Pędy wiśnioowobrązowe od słonecznej strony. Drzewo zawiązuje owoce duże, o masie 50–60 g (zdarzają się owoce 80 g), kształtu kulistojajowatego lub owalnego. Pokryte pomarańczową, kwaśną skórką z jaskrawoczerwonym rumieńcem. Pestka średniej wielkości, okryta ciemnopomarańczowym, soczystym, smacznym i delikatnym miąższem. Dobrze odchodzi. Owoce równomiernie dojrzewają kilka dni po Early Orange, przeważnie pod koniec lipca i na początku sierpnia. Nie opadają przedwcześnie, za to czasem latem mają tendencje do pękania przy wierzchołku. Mają wartość deserową i przetwórczą. Odmiana wytrzymała na niskie temperatury, średnio toleruje przymrozki wiosenne.

Heja

Polska odmiana. Drzewo tworzy luźną, rozłożystą koronę. Owoce dojrzewają pod koniec lipca, kilka dni po Early Orange. Osiągają masę 45 g, z czego ok. 8% stanowi pestka. Są okrągłe, pokryte zielonożółtą lub pomarańczową skórką z bordowoczerwonym, kropkowanym rumieńcem. Miąższ pomarańczowy, zwarty i soczysty, o średnich walorach smakowych, dobrze odchodzi od pestki. Owoce deserowe i do przetwórstwa. Podatna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki