Cięcie moreli – poznajemy sposoby prawidłowej pielęgnacji drzew

Przycinanie moreli Cięcie moreli

Żeby zbierać, trzeba dbać. Każde drzewko, by wydawało liczne owoce, wymaga odpowiedniego zaopiekowania. Jednym z zabiegów, bez którego nie może się obyć, jest podcinanie. Zwykle technika jest taka sama lub podobna dla wszystkich drzewek owocowych, jednak różnice w niuansach powodują, że warto z osobna przyjrzeć się sposobom cięcia moreli.

Pierwsze cięcie po posadzeniu

Nie ulega wątpliwości, że morela najbardziej przypomina brzoskwinię i często żartobliwie i krzywdząco jest nazywana jej gorszą siostrą. Jednak technika cięcia nie jest w jej przypadku podobna do cięcia brzoskwini. Jeśli już mielibyśmy naśladować jakąś metodę, to zdecydowanie bliżej jej do sposobu podcinania śliw.

Cięcie po posadzeniu jest dość radykalne i polega na usunięciu wszystkich pędów, które rosną zbyt nisko i które mogłyby spowodować nieprawidłowy rozwój pnia (jego wysokość powinna ostatecznie wynieść ok. 50 cm). Ponadto do intensywnego skrócenia kwalifikują się wszystkie pozostałe pędy – w zależności od stopnia rozrostu, o 1/3 lub 2/3 długości. Jeśli chodzi o sam przewodnik, to skraca się go do wysokości 0,5 m, licząc od ostatniego, najwyżej usytuowanego rozgałęzienia.

Kształtowanie korony stożkowej

By osiągnąć stożkowy kształt drzewa, konieczne będzie doginanie pędów bocznych do orientacji poziomej, gdyż mają one naturalną skłonność do pionowego wzrostu w górę. Po wycięciu wszystkich zbędnych odrostów z przyszłego pnia, pozostałe skrócone pędy obciążamy lub przywiązujemy sznurkami. W miarę wzrostu drzewa, konieczne będzie zastosowanie większych obciążeń, gdyż pędy będą coraz mniej podatne na doginanie.

W kolejnych dwóch latach od posadzenia, koniecznie usuwamy pędy, które – silnie rosnąc – mogłyby stanowić konkurencję dla przewodnika. W przypadku pozostałych, kontynuujemy doginanie do orientacji poziomej i tworzenie drzewa o stożkowym pokroju. Taki sposób prowadzenia korony pozwala uniknąć efektu odwrotnego, czyli zbyt intensywnego rozrostu górnych jej partii względem słabo rozwiniętego dołu i tym samym ułatwia zbiór owoców oraz przeprowadzanie innych niż cięcie zabiegów pielęgnacyjnych, wśród których wskazać można np. stosowanie oprysku.

Korona prawie naturalna

Formując koronę prawie naturalną, konieczne jest wycięcie wszystkich gałęzi rosnących do środka korony, natomiast pozostawia się te wyrastające na zewnątrz. Ponadto pilnujemy, by pozbyć się gałęzi krzyżujących się, chorych, porażonych lub w jakikolwiek sposób utrudniających wzrost innym pędom.

Korona prawie naturalna, jak sama nazwa wskazuje, nie jest zbyt uciążliwa w utrzymaniu. Jednak szczególnie w jej przypadku, podobnie zresztą jak ma to miejsce u innych form, niezwykle ważna jest systematyczność oraz stosowanie cięcia prześwietlającego, które zostanie jeszcze dokładnie omówione. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to zabieg konieczny do przeprowadzenia w przypadku każdego sposobu kształtowania drzewa.

Korona kotłowa

W efekcie tej metody formowania korony, drzewo osiąga wysokość do 2,5 m. Zabiegi cięcia polegają na usunięciu przewodnika i stworzeniu w jego miejsce szkieletu złożonego z ok. pięciu konarów. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do usuwania z nich pędów niewydających pąków oraz skracania pozostałych o od 15 do 20 cm. Ta forma zapewnia dostateczny stopień nasłonecznienia wewnętrznych partii rozłożystej korony oraz znacznie ułatwia zbiór owoców.

Prowadzenie moreli w formie palmety

Ten sposób formowania drzewa wymaga stworzenia przed sadzeniem specjalnej konstrukcji, najlepiej na ścianie budynku, składającej się z systemu pionowo umieszczonych, drewnianych listewek (usytuowanych w odległości 10 cm od siebie) i poziomo rozpostartych drutów. Przechodząc do formowania, wczesną wiosną wybieramy dwa, największe pod względem średnicy pędy i przycinamy je o 2/3 długości. Pozostałe skracamy do miejsca znajdującego się kilka centymetrów powyżej drugiego oczka.

Aby ukształtować palmetę i doprowadzić do całkowitego zakrycia ściany, w kolejnych latach wszystkie grube pędy skracamy o 2/3 ich długości.

Cięcie drzew owocujących – prześwietlanie

Kiedy drzewko wejdzie w okres owocowania, konieczne jest przeprowadzanie cięcia prześwietlającego w celu niedopuszczenia do nadmiernego rozrostu korony i zapewnienia jej odpowiedniego i równomiernego nasłonecznienia.

Są dwa okresy, w których możemy przeprowadzić prześwietlanie – albo w sierpniu, tuż po zbiorze owoców, albo w kwietniu. Ważne, byśmy ściśle trzymali się tych terminów, gdyż cięcie wczesną wiosną lub późną jesienią sprzyja zakażeniom i rozwojowi chorób bakteryjnych, wdających się w rany (czasami także w te odpowiednio zabezpieczone).

Podczas prześwietlania, wycinamy wszystkie gałęzie krzyżujące się lub utrudniające wzrost innym, a także rosnące zbyt nisko, chore, obumarłe i niewydające owocujących pędów. W efekcie, w zależności od stopnia rozrośnięcia drzewa, wycina się maksymalnie 1/5 objętości gałęzi całej korony.  

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki